SZCZECINEK, POLSKA 0
SZCZECINEK, POLSKA

Szczecinek


Malowniczo położony wśród jezior Szczecinek założony został przez księcia Warcisława IV w 1310 r. Lokalizacja "Nowego Szczecina", bo tak pierwotnie nazywało się miasto, nie była przypadkowa: otaczającego go podmokłe tereny i wody rozległych jezior Wielimie i Trzesiecko sprzyjały potencjalnej obronie przed atakami.

Ratusz w Szczecinku.

Neogotycki ratusz z elementami romańskimi, stojący przy pl. Wolności, wybudowano w 1852 r. Data budowy i herb miasta widnieją na płycie umieszczonej w ratuszowej wieży, powyżej okna pierwszego piętra. Ciekawym elementem Ratusza w Szczecinku są witraże, które znajdują się na sali posiedzeń zlokalizowanej na pierwszym piętrze budynku. Witraże zostały wykonane w latach 30. XX w., a przedstawiające sceny z życia mieszkańców (m.in. rzemieślników z atrybutami ich zawodów). Na wieży ratusza znajduje się zegar z 1927 r. Interesujące są dwa dzwony zegarowe odlane w Szczecinku w 1801 r. i wykorzystywane już we wcześniejszym ratuszu. Na południowej ścianie widnieje tabliczka, upamiętniająca wiosenną powódź z 1888 r.

Wieża Kościelna św. Mikołaja


Wieża kościelna św. Mikołaja położona jest na ul. Księżnej Elżbiety. Po dzień dzisiejszy jest cennym zabytkiem miejscowości Szczecinek. Jest zarazem pozostałością po późnogotyckim kościele pw. św. Mikołaja, który został zdemontowany w 1909 r. Bezpośrednim powodem rozbiórki było wybudowanie nowej świątyni w stylu neogotyckim. Wieża kościelna, która obecnie jest częściowo zniszczonym zabytkiem, została wybudowana w miejscu gdzie znajdował się pierwszy obiekt sakralny, którego powstanie szacuje się na rok 1310. Co ciekawe do budowy świątyni została użyta cegła pochodząca z XIV-wiecznego klasztoru Marientron mieszczącego się nieopodal Szczecinka. Klasztor został rozebrany w okresie reformacji.
W 1612 r. ukończono budowę wieży i kościoła. Dawniej wieża zakończona była barokowym hełmem dachowym, który w początku XIX w. został przerobiony na styl tzw. namiotowy. Szacuje się, iż mury wieży w dolnych partiach budynku mogą mieć nawet 2,5 m grubości.

Jezioro Trzesiecko w Szczecinku

Piękne jezioro, bardzo dobrze zagospodarowane. Po jeziorze pływają statki białej floty, są wypożyczalnie sprzętu wodnego. Przy jednej z trzech strzeżonych plaż znajduje się najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych. Wokół jeziora biegnie wspaniała ścieżka rowerowa na dużej części oświetlona. Przy ścieżce znajdują się. Nad brzegiem jeziora wzdłuż ścieżki rowerowej rozlokowane są kawiarenki, restauracje i puby. W ładnych miejscach znajdują się także tzw. siłownie pod chmurką.

Park miejski w Szczecinku.

Powstał w latach 1875-1903. Z uwagi na to, iż spory obszar dzisiejszego parku był w znacznej części zalany przez jezioro Trzesiecko, doprowadziło to do obniżenia jego poziomy, który miał miejsce w 1868 r. Obniżenie poziomu parku zostało dokonane poprzez czynności osuszania obszarów parkowych. Najstarsza część parku znajduje się w pobliżu zamku książęcego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego park nazwano imieniem założyciela miasta, wspomnianego wcześniej Warcisława IV. Park jest duży i rozciąga się wzdłuż brzegu jeziora Trzesiecko, na całej długości miasta. Liczne skwery, rabatki i aleje spacerowe to atrakcja dla odwiedzających to ciekawe miejsce. Jest w nim ok. 2000 drzew liczących ponad 100 lat. Do najcenniejszych okazów należą 150-letnie dęby szypułkowe. Obok drzew pospolitych (buk leśny, jodła, modrzew europejski i grab) rosną tu także drzewa egzotyczne, np. grujecznik japoński, smerk kłujący, sosna wejmutka, daglezja, tuja, jodła żywozielona, cyprysik i choina kanadyjska.

Kościół św. Rozalii w Szczecinku.

Wyjeżdżając ze Szczecinka drogą nr 172 w kierunku na Połczyn-Zdrój naszym oczom objawi się obiekt sakralny o współczesnym stylu architektonicznym. Jest to budynek Kościoła pw. św. Rozalii w Szczecinku. Nieforemna bryła obłożona kamieniem przypomina nierealną budowlę. Całość wieńczy fantazyjny dach. Przy kościele widać równie niesamowitą drogę krzyżową. Co więcej jest to jedyna Kamienna Droga Krzyżowa jaką możemy zobaczyć na Pomorzu Zachodnim.

Zwiedzanie Szczecinka wraz z wycieczką do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina.

Przebywając w Szczecinku warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do BerlinaKołobrzegu lub SzczecinaBiuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina w super atrakcyjnych cenach.

Istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po BerlinieKołobrzegu lub Szczecinie, gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i intersujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny!

 

Odwiedź z nami Szczecinek i poznaj jego walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki ze Szczecinka dla grup turystycznych, dla kuracjuszy i turystów indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie okolic Szczecinka.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl