NASZE PROPOZYCJE:
Disneyland i Paryż 4-7/07/2024 *POTWIERDZONY*
Disneyland i Paryż 4-7/07/2024 *POTWIERDZONY*

1 300,00 zł

Cena regularna: 1 650,00 zł

Najniższa cena: 1 300,00 zł
Disneyland i Paryż 11-14/07/2024
Disneyland i Paryż 11-14/07/2024

1 650,00 zł

szt.
Wycieczka do Pragi 19-21/07/2024
Wycieczka do Pragi 19-21/07/2024

1 199,00 zł

szt.
WINOBRANIE 14-15.09.2024
WINOBRANIE 14-15.09.2024

750,00 zł

szt.
EURO 2024 BERLIN 21.06.2024
EURO 2024 BERLIN 21.06.2024

180,00 zł

szt.
WYCIECZKA WENECJA i GARDALAND
WYCIECZKA WENECJA i GARDALAND

1 400,00 zł

szt.
Wycieczka do Energylandii 13/07/2024
Wycieczka do Energylandii 13/07/2024

350,00 zł

szt.
RUGIA I STRALSUND 2/07/2024
RUGIA I STRALSUND 2/07/2024

235,00 zł

szt.
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024

2 770,00 zł

szt.
Wycieczka do Paryża 20-23.06.2024 r.
Wycieczka do Paryża 20-23.06.2024 r.

1 450,00 zł

Cena regularna: 1 799,00 zł

Najniższa cena: 1 450,00 zł
Długa Noc Muzeów Berlin 24/08/2024
Długa Noc Muzeów Berlin 24/08/2024

180,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
POŁCZYN-ZDRÓJ 0
POŁCZYN-ZDRÓJ

Połczyn-Zdrój

Miejscowość Połczyn-Zdrój położona jest w województwie zachodniopomorskim, pośród malowniczych terenów Drawskiego Parku Krajobrazowego. Przez lata Połczyn-Zdrój był ważnym węzłem na szlaku, którym kupcy podążali w kierunku portu w Kołobrzegu. Stamtąd kierowali się w drogę powrotną wyposażeni w produkty, z których Kołobrzeg był znany a mianowicie: bursztyny oraz sól.

Historia Połczyna

Mając na uwadze strategiczne położenie Połczyna, Bogusław IV Książe Pomorski, zadecydował o powstaniu Zamku, który w swoich założeniach miał zapewnić spokój i bezpieczeństwo oraz odpierać ataki złowrogich brandenburczyków. Stało się jednak inaczej. W wyniku licznych zawirowań historii, dzisiejszy Połczyn-Zdrój, jak i całe Pomorze Zachodnie, przechodził z rąk do rąk. W czasach, gdy tereny dzisiejszego Pomorza Zachodniego dostały się pod panowanie niemieckie, miasto uzyskało nazwę Polzin. Dopiero w latach 20 XX w. miejscowość uzyskała status uzdrowiska, czego wynikiem m.in. było dodanie słówka "Bad" do pierwotnej nazwy miejscowości, oznaczając ją tym samym jako Bad-Polzin.
W czasach dzisiejszych Połczyn-Zdrój to znane i cenione uzdrowisko na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, jak również, co ciekawe - Połczyn-Zdrój to największe polskie uzdrowisko nizinne.

Początki Uzdrowiska w Połczynie

Do odkrycia leczniczych właściwości wód źródlanych w Połczynie doszło już w 1688 r. Wówczas znany pruskie ziemianin Jakub von Krockow, do którego należało miasteczko, zdecydował się na budowę obiektu, w którym to możliwym będzie udostępnianie wody źródlanej dla wszystkich zainteresowanych. Mimo szybkiego procesu budowy, właściwe kuracyjne oblicze miejscowość osiąga zdecydowanie później, bo aż w XIX w. W połowie XIX stulecia w miasteczku rozpoczyna się proces budowy szpitala, w którym to mieli być przyjmowani kuracjusze. Według źródeł historycznych, w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego miał wziąć udział sam Fryderyk Wilhelm IV - król pruski. Krótko potem zostają zainicjowane kolejne budowy, których efekty widać do dziś, w postaci licznych stylowych budynków, mieszczących sanatoria zarówno oniegdyś jak również i po dzień dzisiejszy.
Stąd nie należy mieć wątpliwości, w jaki sposób styl architektoniczny dzisiejszych budynków sanatoryjnych potrafił zachować XIX wieczny klimat. 

Dzisiejsze Uzdrowisko Połczyn-Zdrój

 

Jednym z najbardziej prestiżowych obiektów sanatoryjnych na terenie dzisiejszego Uzdrowiska w Połczynie-Zdroju jest budynek goszczący kuracjuszy pod nazwą Sanatorium Gryf.

W zamyśle architektów miał to być bardzo komfortowy ośrodek zarezerwowany dla wyjątkowych a zarazem wymagających kuracjuszy. Stąd pierwotna nazwa w Cesarskie Łaźnie (niem. Kaiserbad). Warto podkreślić, że ówczesne sanatorium rzeczywiście było arcy komfortowe. Na ówczesnych kuracjuszy czekały bowiem takie atrakcje jak: basen, kasyno oraz reprezentacyjne hole wzbogacone o elementy kolumnowe, dzięki czemu można było faktycznie poczuć rangę Cesarskiego Sanatorium. Niestety zawirowania historii doprowadziły do upadku słynnego Kasierbadu. Dziś tradycje kontynuuje Uzdrowisko Połczyn-Zdrój należące do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Podobnie jak dawniej, sanatorium Gryf, jest największym a zarazem najbardziej okazałym budynkiem sanatoryjnym w Połczynie-Zdroju. Kilka lat temu odnowiono elewację zewnętrzną, podobnie jak kiedyś działa basen. Aktualnie Uzdrowisko w Połczynie-Zdroju prowadzi kolejną inwestycję budowalną, polegającą na budowie zadaszonego kompleksu wodnego, w tym również basenu.
Innym ciekawym budynkiem sanatoryjnym, należącym również dziś do Uzdrowiska Połczyn-Zdrój jest sanatorium Borkowo. Jest ono położone poza miejscowością Połczyn-Zdrój. Odległość od miejscowości rekompensuje kuracjuszom charakter sanatorium, jak również wspaniałe otoczenie w postaci ciszy, przepięknych leśnych krajobrazów jak i wspaniałych widoków na słynny Zalew Połczyński. Mimo tych walorów, Sanatorium Borkowo ma też mroczną kartę w swojej historii. Kiedy Pomorze Zachodnie funkcjonowało w czasach nazistowskich, w dzisiejszym budynku Sanatorium Borkowo, Niemcy otworzyli ośrodek pod nazwą "Lebensborn". Była to jednostka mająca na celu opiekę nad kobietami, które zaszły w ciąże, a następnie wychowanie ich potomstwa na prawdziwych aryjczyków. Ten proceder obejmował również germanizowanie słowiańskich dzieci. Dziś o dawnych ciemnych kartach przeszłości przypomina tablica, która znajduje się na elewacji budynku.

Na początku lat 90 XX w. Sanatorium Borkowo brało udział w pilotażowym programie leczenia niepłodności na terenie Polski. W ceremonii otwarcia zmodernizowanego ośrodka brało udział wiele znanych osobistości ze świata polityki, gospodarki i mediów.

Połczyn-Zdrój

Dzisiejszy Połczyn-Zdrój zachował wiele z lat przedwojennych, m.in. układ ulic pozostał niezmieniony. Odnajdziemy w nim stylowy deptak połączony z parkiem zdrojowym, wspaniałe kamienice oraz stylizowane latanie. Głównym traktem spacerowym dzisiejszego Połczyna-Zdroju jest ul. Grunwaldzka.

W okresach świąt Bożego Narodzenia jak również świąt Wielkanocnych a przede wszystkim z okazji miejskich festynów w Połczynie organizowane są jarmarki na których lokalni kupcy i rzemieślnicy prezentują swoje wyroby. Jedną z głównych atrakcji kulinarnych regionu są słynne miody drahimskie, wpisane na listę produktów regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Połczyn na aktywnie

Ci z kuracjuszy, którzy preferują aktywny wypoczynek, odnajdą tu zapewne swoje miejsce na ziemi. Duży obszar nieopodal Uzdrowiska w Połczynie leży w granicach Drawskiego Parku Krajobrazowego. Tereny są więc bardzo zalesione, a dodatkowym walorem są liczne jeziora i rzeki, których naliczymy odpowiednio jedenaście (jezior) oraz sześć (rzek). W sposób szczególny okolica warta jest poznania za pomocą roweru. Tereny posiadają liczne ścieżki rowerowe, które za sprawą funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego są stale rozszerzane, jak również sama infrastruktura w postaci miejsc odpoczynku, jest na nowoczesnym, wysokim poziomie. Godna polecenia jest ścieżka rowerowa prowadzona tzw. Szlakiem Torów. Jest to 27 kilometrowy odciek wytyczony po dawnym szlaku kolejowym, który prowadzi z Połczyna-Zdroju aż do Złocieńca, poprzez park angielski, torfowisko w okolicach miejscowości Toporzyk oraz kilka kościołów w okolicznych wioskach.


Dla bardziej zaprawionych rowerzystów polecana jest inna trasa wytyczona poprzez tzw. Szwajcarię Połczyńską. Bardzo malowniczy i urozmaicony teren w postaci wzgórz, pagórków i jezior. Łączna liczba km trasy to 34. Szlak prowadzi m.in. wokół słynnych jezior tzw. Szwajcarii Połczyńskiej jak np. Jezioro Głębokie czy Jezioro Długie.

Zwiedzanie Połczyna-Zdroju wraz z wycieczką do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina.

Przebywając w Połczynie-Zdroju warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do BerlinaKołobrzegu lub SzczecinaBiuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina w super atrakcyjnych cenach.

Istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po BerlinieKołobrzegu lub Szczecinie, gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i intersujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny!

 

Odwiedź z nami Połczyn-Zdrój i poznaj jego walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki z Połczyna dla grup turystycznych, dla kuracjuszy i turystów indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie okolic Połczyna.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl