
Wyspa Hvar
Wyspa Hvar jest często nazywana "wyspą lawendy", ale równie często słyszy się o niej jako "wyspie pięknych widoków i niebezpiecznych dróg". To drugie określenie skłoniło mieszkańców do ułożenia przekleństwa: "obyś zginął na drogach Hvaru". Wąskie, kręte z niezabezpieczonymi przepaściami potrafią zaskoczyć i dostarczyć wyjątkowo mocnych wrażeń, zwłaszcza, że miejscowi kierowcy jeżdżą po nich bardzo lekkomyślnie. Ale drogi to jedyny minus Hvaru. Plusy to największe w Chorwacji nasłonecznienie (średnio 2724 godz. rocznie), dzięki czemu wyspa, atrakcyjna nawet zimą, nosi przydomek "chorwacka Madera", a także górzysty teren (najwyższy szczyt Sveti Nikola, 626 m. n.p.m.) piękne widoki oraz niesamowity zapach ziół (zwłaszcza wiosną) przede wszystkim lawendy.
Miasto Hvar
Najważniejsze i najpiękniejsze miasto na wyspie rozciąga się na jej południowo-zachodnim brzegu, nad zatoką wychodzącą na archipelag Piekielnych Wysepek (chorw. Pakleni Otoci). Jego atuty to łagodny klimat (duże nasłonecznienie, średnio dwa dni mgliste w roku, przeciętna temperatura lipca 24,8'C) oraz malownicza zabudowa z licznymi zabytkami. Miasto rozłożyło się na wzgórzu nad zatoką - najlepiej je widać z sąsiedniego wzniesienia, którego szczyt zajmuje średniowieczna twierdza. Zwiedzanie najlepiej zacząć od wejścia na wzniesienie z prawej strony rynku. Stroma uliczka-schody wspina się obok niedokończonego pałacu Hektorovicia i klasztoru Benedyktynów, aż do szosy, za którą zaczyna się piękny park z piniami, opuncjami i agawami. Ścieżka prowadzi zakosami, a otoczenie i widoki są wspaniałe. Na szczycie stoi twierdza Spanjol (inna nazwa tej warowni to Fortica). Zaczątki twierdzy datuje się na XIII w. potem była rozbudowywana przez Hiszpanów i Austriaków. Zwiedzając twierdzę warto również delektować się wspaniały panoramicznymi widokami: zarówno na miasto Hvar, na archipelag Piekielnych Wysepek i na wyspę Vis. Wewnątrz ciekawostką jest zbiór amfor i innych przedmiotów z trzech starożytnych statków, które rozbiły się u wybrzeży Chorwacji.
Centrum miasta wyznacza Trg sv. Stjepana. Łączna powierzchnia placu to 4500 m2. Dziś to jeden z największych placów w całej Dalmacji. Powstał w XV w. na skutek zasypania bocznej odnogi zatoki. W naturalny sposób dzieli miasto na część północną (starszą) i południową. Pękata studnia na placu pochodzi z 1529 r.
Najbardziej rzucający się w oczy budynek to stojąca po wschodniej stronie placu katedra św. Stefana (chorw. katedrala sv. Stjepana) z piękną proporcjonalną fasadą wieżą z łukowymi oknami, których liczba zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości (na ostatnim piętrze są po cztery z każdej strony). Obiekt pochodzi z przełomu XVI i XVII w. a wzniesiono go na pozostałościach opactwa benedyktyńskiego z XII stulecia.
Interesująca jest również część miasta na południe od rynku. Niespełna kilometrowy spacer promenadą doprowadza do zespołu klasztornego Franciszkanów przy zatoczce. Budowa klasztoru trwała 4 lata, po czym zaczęto wznosić kościół Matki Boskiej Miłosierdzia (chorw. Gospe od Milosti). Dzwonnicę na początku XVI w. postawili Marki i Blaz Andrijic.
Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.
Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.
Skontaktuj się z nami już dziś.