WYSPA BRAC CHORWACJA 0
WYSPA BRAC CHORWACJA

 

Wyspa Brac


Aby dotrzeć na Wyspę Brac ze Splitu należy kierować się na południowy wschód. Jeżeli planujemy dotrzeć z okolic Makarskiej to wówczas musimy kierować się na zachód. Wyspa od lądu oddziela Kanał pod nazwą Brac, którego szerokość w zależności od wybranego miejsca wynosi od 5 do 12 km. Poprzez swoje nieregularne kształty Wyspa różni się spośród pozostałych wysp środkowej i południowej Dalmacji, które w większości są długie i wąskie.

Bol

Jedyną miejscowością na południowym brzegu Bracu i zarazem najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym na wyspie jest Bol, który zamieszkuje ok. 1,5 tys. mieszkańców. Choć szczyci się kilkoma zabytkami i uroczymi ocienionymi promenadami to większość turystów przyjeżdża do niego głównie z powodu cypla Złoty Przylądek (chorw. Zlatni rat) z najsłynniejszą plażą w Chorwacji, której zdjęcie jest stałym elementem folderów reklamowych.

Niecały kilometr na wschód od centrum, na niewielkim cyplu Glavice wznosi się zespół klasztorny Dominikanów. Tuż przed nim w cieniu piniowego zagajnika stoi kościółek św. Jana i Teodora. Klasztor został założony w 1475 r. Ciekawy jest niesymetryczny kościół Matki Boskiej Miłosierdzia (chorw. crkva Gospe od Milosti) z dwiema nawami różnej wielkości, między którymi nietypowo umieszczono organy. Wyposażenie jest głównie barokowe. Na sklepieniu kruchty widnieje iluzjonistyczne malowidło Apoteoza św. Dominika autorstwa Tripo Kokolji, artysta jest uznawany za najznamienitszego chorwackiego malarza epoki baroku.
Bol słynie z plaż, ciągnących się z przerwami na długości ok. 15 km od zatoki Matinica do zatoki Blaca. W większości tworzą je drobne kamyki. Taki też jest Złoty przylądek (chorw. Zlatni rat), cypel u podnóża Vidovej gory, na którym znajduje się najpiękniejsza plaża Bracu, przez niektórych uważana za najładniejszą w Europie i jedną z najurokliwszych na świecie. Choć ma aż 5 km długości, latem na wysuniętym w morze cyplu trudno znaleźć wolne miejsce, nie mówiąc już o wypożyczeniu leżaka.


Czasami w wietrzne dni można się kąpać tylko z jednej strony cypla - z drugiej są zbyt duże fale. Trójkątny, sięgający w morze przylądek co roku zmienia swój kształt i położenie. Jest to uzależnione od kierunku i siły wiatru. Morze obok cypla idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych, z czego korzystają nie tylko wczasowicze ale i również uczestnicy organizowanych tu zawodów sportowych. W pobliżu znajduje się również plaża Potocine - kolejne lokalne centrum windsurfingu.

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl