Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Wycieczka na Mazury 20-23.07.2021 r.
Wycieczka na Mazury 20-23.07.2021 r.
1 215,00 zł
szt.
Wycieczka Karkonosze w wersji aktywnej 16-18.07.2021
Wycieczka Karkonosze w wersji aktywnej 16-18.07.2021
900,00 zł 550,00 zł
szt.
Wycieczka do Wrocławia 3.07.2021 r.
Wycieczka do Wrocławia 3.07.2021 r.
180,00 zł 160,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
PÓŁWYSEP PELJESAC, CHORWACJA 0
PÓŁWYSEP PELJESAC, CHORWACJA

Półwysep Peljesac

Długi i wąski kształt półwyspu nasuwa skojarzenia z sąsiednimi wyspami Hvar i Korcula. Peljesac jest połączony z lądem niewielkim skrawkiem ziemi między miejscowościami Ston i Mali Ston. Co ciekawe obie miejscowości znajdują się na obszarze tzw. enklawy Chorwackiej i są oddzielone od pozostałej części Chorwacji 9 km pasem ziemi, należącym do Bośni i Hercegowiny, gdzie m.in. znajduje się jedyny tamtejszy kurort morski a mianowicie miasteczko Neum


Z tego powodu, dziś aby dostać się na Półwysep Peljesac, kierując się od Splitu należy opuścić Chorwację i wjechać na terytorium Bośni i Hercegowiny a następnie po przejechaniu kilku km opuścić terytorium Bośni i Hercegowiny i ponownie wjechać do Chorwacji. Stąd od 2005 r. Chorwaci planują utworzenie specjalnego mostu drogowego zapewniającego bezpośrednie połączenie kraju z enklawą, który omijałby obecną granicę z Bośnią i Hercegowiną. Z uwagi na fakt, iż strategicznym obszarem przez które przebiegało by połączenie drogowe jest Półwysep Peljesac, przyjęto, iż nowa przeprawa będzie nosiła nazwę Mostu Peljesac. Zaprojektowany most ma mieć wysokość 55 m nad lustrem wód Adriatyku, tak aby umożliwić jednostkom pływającym dostęp do bośniackiego portu w Neum. Oprócz samego głównego mostu przeprawa ma posiadać dwa tunele i dwa mniejsze mosty zlokalizowane już na samym Półwyspie Peljesac. Po wieloletnich negocjacjach Unia Europejska w roku 2018 oświadczyła, iż jest w stanie finansowo wesprzeć budowę mostu. Wcześniej swoje zastrzeżenia zgłaszały władze Bośni i Hercegowiny. Planowane zakończenie prac przewidziano na rok 2023.

Wina z Półwyspu Peljesac

Na terytorium Półwyspu Peljesac począwszy od 1961 r. powstał pierwszy na terenie Chorwacji chroniony region winiarski. Z uwagi na nierówny teren z niewielką warstwą gleby, dużą ilość dni słonecznych w roku oraz nachylenie pod kątem 45' obszar wręcz zapewnia bardzo dobre warunki jeśli chodzi o produkcję wina. Po dzień dzisiejszy wina z Półwyspu Peljesac to czerwone wina wytrwane, które uchodzą za ceniony trunek w Chorwacji jak i poza jej granicami. Do znanych marek win pochodzących z Półwyspu Peljesac zaliczamy słynny: Dingač lub nieco łagodniejszy w smaku: Postup.

Ston

Miasteczko na przesmyku między Peljesacem a lądem stałym szczyci się najdłuższymi murami obronnymi w Europie. Największa atrakcja Stonu widoczna jest już nawet z oddali.


Mury, otaczające miasto w średniowieczu, wzniesiono w latach 1334 - 1506 po tym jak Półwysep Peljesac dostał się pod władanie Republiki Dubrownickiej. Miały one kształt pięcioboku, którego znakomita część przetrwała do dziś. Wśród budowniczych był sam Juraj Dalmatinac. Każdy z narożników został wzmocniony solidną basztą - największa to Veliko kastio mieszcząca się w części południowo-zachodniej. Fortyfikacje biegną na sąsiadujące z miastem wzgórze Pozvizd, na którego szczycie można zobaczyć pozostałości dawnej twierdzy. Po drugiej stronie wzgórza mury schodzą do osady Mali Ston.
W czasach średniowiecza łączna długość fortyfikacji wynosiła 7,5 km, a wzmacniało je 40 wież i 7 większych bastionów. Zachowało się ok. 5,5 km murów i mniej więcej połowa umocnień. W 2006 r. mury poddano częściowemu remontowi, który w latach następnych był kontynuowany dzięki wpływom z opłat wstępu dla turystów w Dubrowniku. Od lat zwiedzający turyści mogą oglądać z bliska górna część pięciokąta bezpośrednio otaczającego Ston, a niedawno udostępniono cały mury miejskie. Utrzymanie zabytku jest finansowane ze sprzedaży biletów.

Mali Ston

Nieopodal Stonu po drugiej stronie wzgórza Pozvizd nad Malostonskim Kanalem, w którym hodowane są ostrygi, rozciąga się Mali Ston.

Miejscowość jest połączona murami obronnymi z twierdzą Pozvizd. Niewielki port powstał w 1490 r. na wzór dubrownickiego. Mogły w nim kotwiczyć nieraz trzy niewielkie okręty wojenne. Ciekawostką był też umocniony skład soli z lat 1462 - 1481. W samym centrum miejscowości stoi XIV wieczny kościół. Cenny jest jeden z jego dzwonów, odlany w 1419 r. w samym Dubrowniku.

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl