Produkt dnia
FESTIWAL ŚWIATEŁ BERLIN 14/10/2023
FESTIWAL ŚWIATEŁ BERLIN 14/10/2023

160,00 zł

szt.
Wycieczka BELLA ITALIA 27.04.-03.05.2024
Wycieczka BELLA ITALIA 27.04.-03.05.2024

2 770,00 zł

szt.
WENECJA - KARNAWAŁ 2024
WENECJA - KARNAWAŁ 2024

1 000,00 zł

szt.
Wycieczka do Paryża 09-12.11.2023 r.
Wycieczka do Paryża 09-12.11.2023 r.

1 300,00 zł

Cena regularna: 1 375,00 zł

Najniższa cena: 1 375,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
PŁOTY, POLSKA 0
PŁOTY, POLSKA

Płoty

Poznaj z nami zabytki miejscowości Płoty a także zobacz jakie atrakcje turystyczne czekają na uczestników odwiedzających Pol'and'Rock Festival 2021 na terenie pobliskiego lotniska Makowice.

Nowy Zamek w Płotach

Nowy Zamek w Płotach został wybudowany w XVII wieku. Dokładnie lata powstania budynku to 1606-1618. Pierwowzorem dla Nowego Zamku w Płotach była sąsiednia budowla położona raptem kilkaset metrów obok - mowa o Starym Zamku w Płotach. Na początku była to dwupiętrowa budowla, do której później, od strony ścian szczytowych dobudowano dwa niższe skrzydła boczne. Całość wraz z dziedzińcem i zabudowaniami gospodarskimi otoczona była wałem i fosą. Na początku XVII w. zamek został odnowiony. Gustowne i nader kosztowne wyposażenia wnętrz świadczyło o znakomitej pozycji Ostenów w tym czasie. Piece z oryginalnych kafli holenderskich, polichromowane kominki, dekoracyjne odrzwia i cenne gobeliny ozdobiły wygodne , przestronne pomieszczenia. Piękny ogród i tarasowo schodzący do rzeki park otoczyły cały Zamek. Zasadzone wówczas w parku liczne okazy rzadkich drzew i krzewów zadziwiają do dziś. W ciągi następnych dziesięcioleci zamek stopniowo zamienia się w wielkopańską rezydencję. O istocie rezydencji świadczą chociażby kolekcjonowane od wielu pokoleń istotne zbiory "Biblioteki Pomorskiej" wraz z cennymi zbiorami dzieł sztuki, monet i XVII wiecznych gobelinów. Ostatnim z rody Ostenów zamieszkującym w Płotach była Karol. Jego córka Elżbieta wyszła za mąż za Karola Bismarca.

W roku 1895 umiera Karol von Osten. Dziedzictwo po nim przejął wnuk- Karol Bernard Bismarck. Nowy właściciel postanowił rozbudować Zamek Ostenów. Na przestrzeni lat 1910-1912 powstał okazały kompleks pałacowy utrzymany w stylu neorenesansowym. Zgodnie z planami architekta Paula Korffa z Laage wzniesiono wspaniałą wieżę zegarową i zwieńczoną ją piękną kopułą. Patrząc na Nowy Zamek w Płotach od przepływającej nieopodal rzeki Regi, da się zauważył. iż do pierwotnej bryły budynku dobudowane zostało dodatkowe skrzydło, które doskonale zostało wkomponowane do reszty fragmentów Zamku. Co charakterystyczne, aby można było się dostać do rezydencji trzeba było pokonać zamykana gustowną bramę główną. Dzięki temu Nowy Zamek w Płotach uznany został za najpiękniejszą tego rodzaju budowlę na całym Pomorzu Zachodnim.

Stary Zamek w Płotach.

Pierwotną budowlą obronną w Płotach był wzniesiony w XII w. drewniany gród zabezpieczający przeprawę przez Regę. W drugiej połowie XIII w. dokonano lokacji miasta i wzniesiono wieżę mieszkalną, położoną na wzgórzu, która miała na celu ochronę położonego nieopodal skrzyżowania traktów.
Zamek w swojej historii wielokrotnie zmieniał wygląd i właścicieli. Najdłużej jego właścicielami byli Ostenowie (stąd czasem zwany Zamkiem Ostenów). Z rodem Ostenów wiąże się legenda dotycząca Starego Zamku w Płotach.
Według jej treści w XV w. właścicielem zamku byt Dinnies von Osten, poddany Eryka I – księcia pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii, jego córka Kinga zakochała się w zwykłym mieszczaninie, co oczywiście nie spodobało się możnowładcy, zabronił jej jakichkolwiek kontaktów z ukochanym. Zrozpaczona dziewczyna, nie mogąc znieść rozstania, wyskoczyła przez okno i zginęła, upadając na kamieniste dno przepływające pod zamkiem Regi.
Jak mówi legenda, po śmierci Kingi schody prowadzące do jej komnaty skrzypią żałośnie, jakby użalały się nad losem dziewczyny.
Istotne przebudowy miały miejsce w XIV i XV wieku a następnie w XVI wieku zamek został gruntownie przebudowany. Swój obronny charakter całkowicie zatracił w XVIII wieku. Zniszczony przez pożar w 1860 roku, a następnie w czasie II wojny światowej, odbudowany został dopiero w latach 1959-1967.

Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach.

Kiedy w roku 1895 umiera Karl von der Osten, ostatni potomek właścicieli zamku w Plotach, dokonuje on zapisu w swoim testamencie. Na mocy jego zapisów przeznaczone zostaje 120 tysięcy marek na budowę nowej świątyni w miejscowości Płoty. Oznaczało, to, że zmarły chciał, aby budynek sakralny świadczył o obecności rodu Ostenów, który zamieszkiwał w Płotach. Stad po dzień dzisiejszy można zauważył nazwisko fundatora świątyni, które zostało umieszczone na ołtarzu głównym. Nie bez kozery pozostaje fakt lokacji dzisiejszego kościoła. Zgodnie z wolą zmarłego Karla von Ostena zdecydowano, iż świątynia zostanie wybudowania na placu nieopodal budowli Nowego Zamku w Płotach. Budowę kościoła rozpoczęto 17 marca 1902 r. Budynek stał się obiektem sakralnym już w 1903 roku, bowiem tego roku świątynia została poświęcona. Świątynia neogotycka z czerwonej cegły, powstała na planie krzyża łacińskiego. Składa się z nawy oraz bocznych kaplic. Do budowli od strony zachodniej przylega kwadratowa wieża, zwieńczona ośmiobocznym hełmem.


Wyposażenie wnętrza w świątyni wykonane zostało w stylu neogotyckim. W ołtarzu umieszczono obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie, a także wizerunek Mojżesza i Eliasza. Wizerunek Ukrzyżowania oraz Ofiar Abrahama miesi się w środkowym oknie, w północnym natomiast wizerunek Hołdu Trzech Króli, Ofiar Mojżesza, w południowym wizerunek Zmartwychwstania Pańskiego i Jonasza uwolnionego z brzucha wieloryba. W kościele znajdują się także organy o 17 głosach. W wieży zawieszone zostały trzy dzwony, jeden z XVIII w. i dwa z 1910 r.

Pobyt na Pol'and'Rock Festiwal 2021 w Makowicach wraz z wycieczką do Szczecina, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego lub na Pojezierze Drawskie.

Przebywając na  Pol'and'Rock Festiwal 2021 na lotnisku w Makowicach warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do KołobrzeguSzczecina, Kamienia Pomorskiego lub na Pojezierze Drawskie. Biuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do KołobrzeguSzczecina, Kamienia Pomorskiego lub na Pojezierze Drawskie w super atrakcyjnych cenach.

Istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po Kołobrzegu lub przewodnika po Szczecinie lub przewodnika po Kamieniu Pomorskim gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i interesujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny! 

UWAGA!

Specjalna oferta cenowa dla uczestników Pol'and'Rock Festiwal 2021 MAKOWICE 

Lp. Kierunek Opis Cena Termin
1. Berlin

Wyjazd i powrót autokarem do Makowic.

Zwiedzanie Berlina z przewodnikiem: Alexanderplatz, Wyspa Muzeów, Plac Żandarmerii, Pomnik Ofiar Hollocaustu, Brama Brandenburska, Reichstag, Berlin Zachodni, Fragmenty Muru, Plac Poczdamski.

Wycieczka jednodniowa.

Wycieczka dedykowana dla grup. Cena od 90,00 zł / osoba. Do ustalenia.
2. Szczecin

Wyjazd i powrót autokarem do Makowic.

Zwiedzanie Szczecina z przewodnikiem: Wały Chrobrego, Park Kasprowicza, Pomnik Trzech Orłów, Plac Solidarności, Filharmonia,  Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Staromiejski, Katedra św. Jakuba, Plac Orła Białego, Brama Portowa.

Wycieczka jednodniowa.

Wycieczka dedykowana dla grup. Cena od 60,00 zł / osoba. Do ustalenia.
3. Wyspa Wolin i Wyspa Uznam

Wyjazd i powrót autokarem do Makowic.

Zwiedzanie miejscowości z przewodnikiem: Międzyzdroje, Świnoujście, Wolin.

Wycieczka jednodniowa.

Wycieczka dedykowana dla grup. Cena od 70,00 zł / osoba. Do ustalenia.
4. Kołobrzeg

Wyjazd i powrót autokarem do Makowic.

Zwiedzanie Kołobrzegu z przewodnikiem: dzielnica uzdrowiskowa, Pomnik Zaślubin z Morzem, Molo w Kołobrzegu, Latarnia Morska, rejs statkiem po morzu, kołobrzeska starówka ze słynną Katedrą.

Wycieczka jednodniowa.

 Wycieczka dedykowana dla grup. Cena od 50,00 zł / osoba.  Do ustalenia.

Odwiedź z nami Płoty i poznaj walory malowniczej miejscowości.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki z Makowic dla uczestników Pol'and'Rock Festiwal 2021.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie okolicznych miejscowości Płoty/Resko/Łobez.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl