Produkt dnia
Wycieczka BELLA ITALIA 27.04.-03.05.2025
Wycieczka BELLA ITALIA 27.04.-03.05.2025

3 300,00 zł

Cena regularna: 3 900,00 zł

Najniższa cena: 3 500,00 zł
szt.
BARCELONA 13-15/06/2025
BARCELONA 13-15/06/2025

2 000,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
GOLENIÓW, POLSKA 0
GOLENIÓW, POLSKA

Goleniów

Malownicza miejscowość położona na terenie województwa zachodniopomorskiego na nizinie Szczecińskiej nad rzeką Iną. W Goleniowie w dobrym stanie zachowały się ślady średniowiecznej osady z basztami i murami obronnymi, które dziś świadczą o potędze grodu nad Iną.

Brama Wolińska w Goleniowie.

Brama Wolińska w Goleniowe nazywana jest zamiennie także Bramą Chrobrego. Brama powstała w XIV w. Jej styl architektoniczny to gotyk. Brama należała do średniowiecznego systemu obronnego dzisiejszego Goleniowa, który oprócz niej zawierał jeszcze trzy inne bramy wjazdowe: Stargardzką, Szczecińską oraz Młyńską. Co warte podkreślenie strzelista konstrukcja Bramy Wolińskiej należy do najpiękniejszych tego rodzaju obiektów na całym Pomorzu Zachodnim. Wysokość Bramy Wolińskiej wynosi aż 26 metrów, co stanowi aż 6 kondygnacji. Początki prac budowlanych mających na celu powstanie Bramy szacuje się na drugą połowę XIII wieku. W pierwszych swoich latach Brama była niewielką strażnicą obronną wybudowaną kamieni narzutowych. W kolejnych wiekach, na przełomie XIV i XV w. dobudowano wieżę. Od zewnątrz zostało utworzone urządzenie do opuszczania brony, co ciekawe do dziś w części zachowane. Dodatkowo wprowadzono bogatą dekorację blendową, która powoduje, że ściana wieży jest profilująca.
W wiekach średnich kryty ganek pełnił funkcję tarasu obserwacyjnego, który w miejscu krenelażu posiadał luki. W niższych kondygnacjach bramę wypełniały duże pomieszczenia. Tuż za bocznymi ścianami budowli połączono wewnętrzne ganki dla obrońców miasta. Mur, który przylega do budowli zakończony został z jednej strony wieżyczką. Jej cechą charakterystyczną jest umiejscowienie pierwszego herbu miasta, który przedstawiają rzekę, łódź, drzewo oraz Gryfa. Od drugiej strony, możemy zauważyć nowy herb, który używany do dzisiaj, przedstawiający dwa księżyce i cztery gwiazdy na niebieskim tle.
Na początku lat siedemdziesiątych ub. wieku brama została odrestaurowana i w jej wnętrzach miało znajdować się Muzeum Ziemi Goleniowskiej. Jednakże po dokonaniu prac remontowych budynek przeznaczono na siedzibę Powiatowego, a od l czerwca 1975 roku Goleniowskiego Domu Kultury. Dwa piętra Bramy przeznaczone zostały więc na dom kultury, kolejne dwa piętra otrzymała Izba Pamięci, której zadaniem było gromadzenie dokumentów, mundurów i inne pamiątek z czasów II wojny światowej, ale i nie tylko. Izba Pamięci kolekcjonowała również dokumenty pierwszych osadników ziemi goleniowskiej oraz zdjęcia i eksponaty obrazujące rozwój miasta po roku 1945.
Na początku XXI wieku dokonano kolejnego remontu bramy. Tym razem wykonano zabudowę przejścia zaś we wnętrzach działa po dzień dzisiejszy Centrum Informacji Turystycznej w Goleniowie.

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie.

Przy placu Mieszka I, stoi Przepiękny kościół p.w. św. Katarzyny. Warty obejrzenia i zatrzymania.  pierwsze wzmianki o budowli są z 1271, gdzie Barnim I książę Pomorski przekazuje świątynie pod opiekę klasztoru w Wkryjściu - dzisiejsze Ueckermunde w Niemczech.
Szybko rozrastające się miasto Goleniów, które nadanie otrzymali 1.07.1268 mogło wpłynąć na bardzo równie szybkie postawienie świątyni. Warto zatrzymać się, jest to jeden z piękniejszych kościołów z tego okresu i najpiękniejszy zabytek Goleniowa. Warto również wspomnieć, że Goleniów niegdyś nazywane było po słowiańsku - Golinog i Golinow.

Spichlerz w Goleniowie.

Goleniowski spichlerz stanowi przykład typowej zabudowy ryglowej. Idąc wzdłuż murów obronnych docieramy do mostu nad Iną przy ul. Szczecińskiej. Zaraz za mostem po prawej stronie ulicy, nieco w głębi, znajduje się spichlerz. Widać to będąc w pobliżu murów obronnych. W tym miejscu już w 1335 r. znajdowały się dwa budynki składowe, które w 1553 r. zastąpiono jednym. W 1749 r., na jego miejscu wybudowano stojący do chwili obecnej spichlerz.

 

Pobyt Goleniowie wraz z wycieczką do Szczecina, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego lub na Pojezierze Drawskie.

Przebywając w Goleniowie warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do KołobrzeguSzczecinaKamienia Pomorskiego lub na Pojezierze Drawskie. Biuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do KołobrzeguSzczecina, Kamienia Pomorskiego lub na Pojezierze Drawskie w super atrakcyjnych cenach.

Istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po Kołobrzegu lub przewodnika po Szczecinie lub przewodnika po Kamieniu Pomorskim gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i interesujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny! 

Odwiedź z nami Goleniów i poznaj jego walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki z Goleniowa dla grup i turystów indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Goleniowa.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl