BRAMA PORTOWA W SZCZECINIE 0
Brama Portowa w Szczecinie

Brama Portowa w Szczecinie.


Brama Portowa w Szczecinie powstała w latach 1725-1272 według projektu inżyniera i oficera pruskiej armii, Gerharda Corneliusa von Walravego. Jej dekoracje rzeźbiarskie zostały zaś dokonane przez Bartolomego Damarta oraz Wilhema Meyera. Po likwidacji twierdzy Szczecin, Bramę Portową i bliźniaczą Bramę zwaną dziś Bramą Królewską, przeznaczono do rozbiórki. Uratowała je interwencja miejskiego konserwatora zabytków Hugona Lemckego. W 1902 r. przed bramą, od strony Starego Miasta, stanęła fontanna z grupą rzeźbiarską przestawiającą żonę Posejdona - Amfirytę. Została ona zdemontowana w 1932 r.

Nad przejazdem bramy znajduje się tarcza herbowa z monogramem cesarza Fryderyka Wilhelma I, po obu stronach której umieszczono dmące w trąby skrzydlate postacie. Nad tarczą znajduje się napis w języku łacińskim, który w polskim tłumaczeniu brzmi: "Fryderyk Wilhelm cesarz pruski, Księstwo Szczecińskie scedowane na elektorów brandenburskich, a następnie zwrócone wiernie stojącym u ich boku książętom pomorskim, które nieszczęśliwie przypadło Szwedom w drodze prawnych paktów i za sprawiedliwą ceną aż po Pianę wykupił i odzyskał dla siebie, a w roku 1719 nakazał zbudować tę Bramę Brandenburską". Powyżej inskrypcji znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca leżącego brodatego mężczyznę opartego o dzban, z którego wypływa woda. To Viadrus, bóg Odry. Szczyt bramy wieńczy herb Królestwa Prus. Przyglądając mu się dobrze, można dostrzec również pomorskiego gryfa.

Zwiedzanie Szczecina wraz z wycieczką do Berlina.

Przebywając w Szczecinie warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do BerlinaPoczdamu lub Stralsundu. Biuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do Berlina, Poczdamu lub Stralsundu w super atrakcyjnych cenach. Istniej możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po Berlinie, Poczdamie lub Stralsundzie, gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i intersujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny!

 

Odwiedź z nami Szczecin i poznaj jego współczesne oblicze. 

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Szczecina dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Szczecina

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl