
ZOO WROCŁAW
Wrocławski Ogród Zoologiczny jest uznawany za najdłużej działający ogród na terenie Polski. Jego powstanie zostało zainicjowane w 1865 r. Co ciekawe obszar na którym miał powstać ogród zoologiczny wytyczono na terenach odludnych we Wrocławiu. Ogród powstał w czynie społecznym ze składek ówczesnych mieszkańców Wrocławia. Miało to związek ze swojego rodzaju trendem, który zapanował w ówczesnej Europie, który polegał na budowie ogrodów zoologicznych.
Historia ZOO Wrocław
Początki wrocławskiego zoo były bardzo trudne. W ogrodzie występowały wprawdzie dzikie zwierzęta, lecz wszystkie one musiały mieszkać w byłym wozie cyrkowym. Pierwszym poważnym zakupem wrocławskiego zoo był słoń. Było to w roku 1873. Chwilę po tym, jak słoń dotarł do Wrocławia, nadano mu imię - Teodor. Ale to nie słoń lecz inne zwierzę po dzień dzisiejszy jest chlubą w aspekcie historycznym wrocławskiego zoo. Mowa bowiem o gorylicy Pussi, której pomnik po dzień dzisiejszy znajduje się na terenie ZOO we Wrocławiu. Gorylica została sprowadzona w roku 1894 r. aż z Liverpoolu. Ciekawe jest to, że była jednym z najdłużej żyjących zwierząt we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Pierwsza modernizacja ogrodu została przeprowadzona już u schyłku XIX w. Wtedy to wybudowano nowe funkcjonale budynki przeznaczone dla małp, ptaków oraz powiększono wybieg dla słoni. Co ważne nie tylko zwierzęta mogły się cieszyć z nowopowstałych budynków. Aby poprawić klimat postanowiono zasadzić egzotyczne drzewa i krzewy. Dzięki temu zwierzęta mogły poczuć namiastkę natury a i zwiedzający mieli szansę wczuć się w klimat naturalnego środowiska dzikich zwierząt. Pod koniec II wojny światowej doszło do bardzo tragicznych wydarzeń. Kiedy upadała twierdza Wrocław, w niezrozumiały sposób postanowiono rozprawić się również ze zwierzętami. Żołnierze niemieccy rozstrzelali niemal wszystkie osobniki żyjące wówczas na terenie ogrodu zoologicznego. Niemal wszystkie bowiem przetrwać udało się jedynie niedźwiedzicy, która znana była jako Lola. W trakcie strzelaniny niedźwiedzica zbiegła i ukryła się pomiędzy skałami, które dały jej przetrwanie. Ogród zoologiczny swoją działalność wznowił w roku 1948. Początkowo jego zasoby stanowiło zaledwie 150 zwierząt. I co ważne od samego ponownego otwarcia ZOO zwiedzający mogli podziwiać Lolę.
ZOO WROCŁAW OBECNIE
Dziś na terenie ogrodu występuje około 4 tys. osobników, reprezentujących 575 gatunków, w tym takich, które już nie występują w naturze na wolności. We wrocławskim ZOO na świat przyszły tapiry. Dlaczego to tak istotne? Tapiry należą do gatunków zwierząt zagrożonych. Jak dotąd żadnemu innemu ogrodowi zoologicznemu na świecie, poza Wrocławiem, nie udało się wydać na świat ani jednego tapira. Dziś ZOO Wrocław jest położone na ogromnym terenie, szczyci się również jako jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowego budownictwa w ogrodach zoologicznych w Europie. Panuje tu więc trochę staroświecka atmosfera. Doceniają to nie tylko spacerowicze ale i filmowcy. Teren wrocławskiego ZOO posłużył jako plan zdjęciowy do odcinka serialu Stawka większa niż życie.
Odwiedź z nami Wrocław i poznaj jego walory.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Wrocławia dla grup turystycznych i osób indywidualnych.
Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Wrocławia
Skontaktuj się z nami już dziś.