Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
WYSPA RAB CHORWACJA 0
WYSPA RAB CHORWACJA

Wyspa Rab

Na wyspie Rab wspaniała chorwacka przyroda przenika się z wieloma zabytkami o charakterze kulturalnym. Nic więc dziwnego, że od dawna stanowi to popularny cel turystycznych wypraw. Północna część wybrzeża Wyspy Rab słynie z malowniczych zatoczek z plażami, na których dominującą formą jest piasek, zamiast tradycyjnych kamieni.

Miasto Rab

Miejscowość stanowi główny punkt wyspy pod kątem turystycznym ale i administracyjnym. Turystów przyciąga przed wszystkim arcy ciekawym położeniem na wąskim kawałku lądu, stanowiącym cypel ale i ze słynnymi czterema wieżami, które dominują nad zabudową miejscowości. Co charakterystyczne, miasto Rab położone jest nad Zatoką św. Eufemii, co sprawia, iż znajduje się w osłoniętej od zimnych wiatrów południowo-zachodniej części Wyspy Rab.
Pierwszym odwiedzanym przez przyjezdnych miejscem jest zwykle plac św. Krzysztofa (chorw. Trg sv. Kristofora). Stoi na nim fontanna z figurami Dragi i Kalifronta. Jak głosi legenda, Kalifront zakochał się w Dradze i próbował ją uwieść, a wówczas bogini, której zadaniem było strzec Dragę przed młodzieńcami, sprawiła, że Draga została zamieniona w kamień. Idąc z placu, już po paru minutach dociera się do głównego nurtu starówki - Trgu Municpium Arba. Po jego północnej stronie stoi romański pałac książęcy (chorw. Knezev dvor), którego pochodzenie datuje się na XIII w. Od placu warto przejść się w górę ul. Stjepana Radica. Wspomniany trakt miejski po dzień dzisiejszy jest swego rodzaju granicą oddzielającą najstarszą część miasta Rab od nowszej. Co ważne, trat jest rozbudowywany od XV w. Przy ulicy stoi kilka pałaców, m.in. obiekt, w którym rezydowała rodzina Crnota z charakterystycznym portalem, ale także pałac Cassio wybudowany w stylu gotyckim, który swego czasu stanowił rezydencję biskupów. Na samym końcu zaś znajdziemy kilka budynków wybudowanych z zachowanie elementów gotycko-renesansowych.
Najbardziej peryferyjne, niemal na zakończeniu cypla, w najstarszej części miasta, wznosi się kościół św. Antoniego z 1675 r. (chorw. crkva sv. Ante). Służył założonemu w 1499 r. klasztorowi franciszkanek. W XVII wiecznym marmurowym ołtarzu widnieje obraz św. Antoniego, a na ścianach można podziwiać gliniane stacje drogi krzyżowej. Kilkadziesiąt metrów od kościoła św. Antoniego usytuowany jest plac Katedralny, na którym stoi Katedra (chorw. katedrala sv. Marije Velike) - duża romańska bazylika z 1177 r., której konsekracji podjął się papież Aleksander III.

Jeżeli spojrzymy przez lunetę renesansowego portalu zauważymy późnogotycką pietę, autorstwa Petara Trogiranina z 1514 r. Ciekawy jest też relif Chrystusa na tronie z przełom IX i X w. Trójnawowe wnętrze dzielą kolumny z romańskimi kapietelami a nad ołtarzem głównym wznosi się bogate zdobione cyborium. Warte uwagi są piękne gotyckie stelle z 1445 r. autorstwa nieznanego lokalnego artysty. W kaplicy św. Piotra znajduje się chrzcielnica wykonana w XV w. przez Petara Trogiranina, w ołtarzu z prawej strony pozostałości weneckiego poliptyku z XIV w. a w lewej nawie XV wieczne malowidło Matki Boskiej. Niedaleko katedry stoi największa w mieście dzwonnica, wspaniały przykład romańskiego budownictwa sakralnego. Potężny prostopadłościan, zakończony ośmiobocznym szpikulcem ma wysokość 26 m. Idąc dalej ul. Ivana Rabljanina, dociera się do niewielkiego trójnawowego kościoła św. Andrzeja (chorw. crkva sv. Andrije) z romańską dzwonnicą z 1181 r. Kiedyś był on częścią benedykteńskiego klasztoru z XI w. Jego dzisiejszy wygląd to efekt renesansowej przebudowy. Wewnątrz oprócz barokowego ołtarza ciekawostkę stanowi kopia XV wiecznego poliptyku ze szkoły Vivarniego.
Jednonawowa świątynia św. Justyny (chorw. crkva sv. Justine) pochodzi z XVI stulecia. Uwagę przyciąga dzwonnica z 1572 r. z nietypowo zaokrąglonym szczytem. Dawniej kościół służył klasztorowi Benedyktynek, ale w XX w. przebudowano go na willę. Ponieważ wyposażenie zostało wzbogacone o zabytki z innych świątyń (np. z katedry) powstała ciekawa ekspozycja sztuki sakralnej. Można tu zobaczyć m.in. drewniany przenośny ołtarz , który podarował miastu król Koloman oraz srebrne naczynie na głowę św. Krzysztofa.

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl