Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
WYSPA KRK CHORWACJA 0
WYSPA KRK CHORWACJA

Wyspa KRK

Drugą pod względem wielkości wyspę Adriatyku oddziela od lądu Kanał Vinodolski. W jej wschodniej części wznoszą się góry. Najwyższy szczyt to Obzova 569 m. n. p. m. W zachodniej części Wyspy KRK panuje łagodniejszy i bardziej wilgotny klimat. Dzięki temu znajdziemy tam lasy i winnice. Mieszkańcy, którzy żyli kiedyś z rolnictwa i rybołówstwa, dziś utrzymują się głównie z turystyki. W letniska przekształciły się niemal wszystkie miejscowości na wybrzeżu: m.in. Krk, Baska, Punat, Malinska, Omisalj i Vrbnik.

Miasto Krk.

Krk to popularna miejscowość wypoczynkowa - sporo w niej hoteli, kempingów i kwater prywatnych. Aby dotrzeć na Stare Miasto należy przejść przez charakterystyczne miejsce zwane Vela Placa. To nic innego jak plac wybudowany w miejscu dawnego forum stworzonego przez rzymian. Na środku placu znajduje się wieża strażnicza z zegarem, posiadająca kształt czterokąta. Najistotniejsze zabytki w miejscowości Krk znajdują się nieopodal kompaktowego placu zwanego Trg sv. Kviryna, który położony jest w niedalekiej odległości od ul. Mahnica, nieopodal murów obronnych osłaniających miasto od strony
morza.

Katedra Wniebowzięcia NMP

Trójnawowa bazylika została wzniesiona w XII stuleciu na pozostałościach kościoła z V-VI w. Wcześniej w tym miejscu były rzymskie łaźnie. Choć kościół poddano licznym przeróbkom, jego bryła zachowała romański wygląd. W jasnym, prostym wnętrzu trochę zaskakują antyczne kolumny oddzielające nawy boczne. Nieopodal świątyni znajduje się kaplica, datowana na XV wiek. We wnętrzach kaplicy znajduje się grobowiec, w którym to pochowano członków rodu Frankopanów.

 

Kościół św. Kviryna

Obok katedry stoi kościół św. Kviryna (chorw. crkva sv. Kviryna). Dawny obiekt sakralny powstał pomiędzy X i XI wiekiem. Jest mniejszy, ale to jego wieża góruje nad starówką. Świątynie przekształcono w muzeum. Ekspozycja obejmuje sztukę sakralną, przede wszystkim obrazy i naczynia liturgiczne.

Zamek Frankopanów

Między kościołami można przejść na ul. A. Mahnica (z dawnym pałacem biskupów) i pobliski Trg Kamplin. Stoi tu, przylegający do murów obronnych Zamek Frankopanów. Z XV wiecznej budowli zachowały się mury zewnętrzne i dwie baszty - okrągła i kwadratowa. Latem zamkowe mury stanowią tło do przedstawień teatralnych.

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl