Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
WYSPA CRES CHORWACJA 0
WYSPA CRES CHORWACJA

Wyspa CRES

Podłużny i poszarpany Cres ciągnie się wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Istria. Z drugiej strony Wyspy, za kanałem, który zwany jest Kvarneric, znajdują się dwie słynne wyspy: pierwsza z nich to Krk, zaś druga to: Rab. Natomiast jeszcze dalej znajduje się wybrzeże Kvarneru.

Miasto Cres

Główne miasto wyspy w czasach rzymskich zwane było Res Publica Cresa. Centrum administracyjnym stało się w XV stuleciu, kiedy zarazy wypędziły ludność z dotychczasowej stolicy, Osoru. Rozciąga się w środkowej części Cresu, nad wąską wypustką Creskiego zaljevu, w miejscu osłoniętym od zimnych wiatrów. Wyróżnia się spokojną atmosferą i sympatyczną starówką z plątaniną kamiennych uliczek nad zatoką. Większość ciekawych obiektów skupia się na starówce, a trzy z nich są usytuowane obok siebie. Przy Trgu F. Petrica blisko nabrzeża stoi XVI wieczna loggia - dawna siedziba władz miejskich, z zachowanymi śladami po łańcuchach, które pełniły funkcję pręgierza.
Obok w ścianę XV wiecznych budynków wkomponowana jest brama miejska z zegarem z XVI w. Można przez nią przejść na placyk gotycko-renesansowym kościołem.
Świątynie Matki Bożej Śnieżnej (chorw. crkva sv. Marije Snjezne) wzniesiono w XV w. zaś wiek później dobudowano dzwonnice z włoskim kopertowym dachem. Fasadę zdobi renesansowy portal z figurą Archanioła Gabriela i dwiema rzeźbami Maryi. Wewnątrz warto obejrzeć gotycką drewnianą pietę oraz panoramę XVIII wiecznego miasta na prawym ołtarzu.

Osor

Nad oddzielającym Cres od Losinja 11-metrowym przesmykiem (chorw. Osorski tjesnac), który został przekopany jeszcze w czasach starożytnych (prawdopodobnie przez rzymian), położony jest Osor. Ta najstarsza miejscowość na wyspie przez długie lata była jej ośrodkiem administracyjnym, czego teraz trudno się domyślić, bowiem na stałe mieszka tu niespełna sto osób. W centrum, na rynku stoi katedra Wniebowzięcia NMP, która została zbudowana pod koniec XV stulecia, z bogato zdobionym renesansowym portalem, w stylu tzw. lombardzkim. W kościelnym skarbcu przechowywana jest XV wieczna gotycka rzeźba i cenny sprzęt liturgiczny z różnych okresów. Wolno stojąca katedralna dzwonnica została dodana w XVII wieku a jej autorem jest mistrz Gallo z miejscowości Krk.

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl