Produkt dnia
WYCIECZKA WENECJA i GARDALAND
WYCIECZKA WENECJA i GARDALAND

1 400,00 zł

szt.
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024

2 770,00 zł

szt.
Disneyland i Paryż 11-14/07/2024
Disneyland i Paryż 11-14/07/2024

1 500,00 zł

Cena regularna: 1 650,00 zł

Najniższa cena: 1 500,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
TROGIR - CHORWACJA 0
TROGIR - CHORWACJA

Trogir

Przepiękny Trogir to wzorcowy przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Starówka, która w 1997 r, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest położona na wyspie, przypominającej do złudzenia głowę żmii. Wyspa pozostaje oddzielona od stałego lądu tzw. Fosą z jednej strony oraz Kanałem Trogirskim patrząc od strony Wyspy Ciovo. Z tych dwóch stron do Starówki w Trogirze prowadzą oczywiście mosty. Starówka zabudowana jest w sposób zwarta a znajdujące się na niej uliczki pozostają wąskie i kręte.

Katedra św. Wawrzyńca


Najważniejszy zabytek Trogiru to Katedra św. Wawrzyńca (chorw. katedrala sv. Lovre ) na Trgu Ivana Pavla II. Jej budowa została rozpoczęta w 1123 r. Miało to miejsce po ataku Saracenów, którzy dokonali kompletnego zniszczenia poprzedniego kościoła. Prace związane z budową nowego obiektu sakralnego trwały kilkaset lat. Finalnie budowę Katedry ukończono w XVII w. czego wynikiem jest miaszanka zastosowanych stylów architektownicznych, wśród ktorych wyróżniamy głównie m.in. romański, barokowy i inne.

 
Nad głównym wejściem do katedry znaduje się Radovanov. Jest to dzieło wykonane przez miejscowego artystę zwanego Radovan. Stąd wejście główne do Katedry w Trogirze budzi zachwyt nie tylko turystów ale również u znawców architektury sakralnej za najpiekniejszy tego rodzaju element na sakralnej mapie Chorwacji. Arcydzieło Radovana pierwszy raz ujrzało światło dzienne w 1240 r. Wszystkie prace mistrz wykonawywał przy wsparciu swoich asystentów. Godnym odnotowania są rzeźby znajdujące się nieopodal Radovanova. Prezentują one dwie mityczne osoby z raju: Adama i Ewę. Tu również  - najstarsze nagie postacie wyrzeźbione w Dalmacji - jedyne okrycia stanowią liście figowe. Mając na uwadze podniosłość i rangę obiektu przy wejściu zostały umieszczone posągi leżących dwóch lwów, mające symbolizować rodzaj ochrony Katedry.
Ponadto w portalu umieszczono sceny z życia Chrystusa oraz płaskorzeźby przedstawiające ówczesne życie miasta. Jeśli przyjrzeć się półkolumnom, które zostały wybudowane w centralnej części to można zaobserwować wyrażoną alegorię wszystkich dwunastu miesięcy. Co ważne figura przedstawiająca św. Wawrzyńca nie jest dziełem wielkiego Radovana. Została ona dodana do Trogirskiej Katedry w XV w. Portal jest dostępny w dużym pomieszczeniu, nad którym wyraźnie widać element konstrukcyjny zwany sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Kolejnym z dzieł Andriji Alesiego z 1464 r.jest chrzcielnica w Trogirskiej Katedrze. Pochodzi ona z okresu renesansu, wykonana jest wraz z kasetonowym sklepiem. Aby do niej dotrzeć należy kierować się na lewo od wejścia do Katedry.
Często jest zamknięta, ale zawsze można zajrzeć przez otwór w zielonych drzwiach.
Wnętrze Katedry w Trogirze jest zupełnie nastrojowe. Jej wystrój ma sprzyjać atmosferze skupienia, modlitwy. We wnętrzu wzrok turysty przykuwa nieraz nietypowe sklepienie z poprzecznymi łukami. Nawy są oddzielone dwoma rzędami potężnych kolumn. Po bokach zostały umieszczone ołtarze, typowe dla stylu barokowego. W lewej części bazyliki odnajdziemy kaplica św. Jeronima z 1438 r., wykonana w stylu gotyckim. Najbardziej reprezentatywna jednak kaplica św. Jana Ursiniego (chorw. kapela sv. Jana Ursinija). Jest on bowiem patrona miasta.  Dzisiejszy św. Jan Ursini w IX wieku sprawował posługę w Trogirze, będąc nawet biskupem miasta. Wewnątrz Katedry w części środkowej znajduje się wczesnogotycki sarkofag biskupa z XIV w. Zdobiące go dwa barokowe elementy, stanowiące motyw dekoracyjny przedstawiający małego chłopca, zostały dołączone w XVIII w. Warto wspomnieć, iż Katedrze w Trogirze zastosowano po raz pierwszy od czasów antycznych przykład stropu zbudowanego bez użycia podpór. W centralnym miejscu zaprezentowana została figura przedstawiająca Boga Ojca, który w sposób symboliczny opiekuje się kulą ziemską, trzymając ją w dłoni. W niszach stoją posągi Jana Chrzciciela i dwunastu apostołów.
Z przodu świątyni wyrasta wysoka na 47 m. wieża. pełniąca funkcję dzwonnicy. Konstrukcja wznoszona była niemal przez prawie dwa wieki. Każda z kondygnacji wieży jest reprezentowana przez różne style architektoniczne. I tak: jako pierwsze wczesnogotyckie piętro powstało w 1422 r. Jego autorem jest Matej Gojkovic - budowniczy odpowiada także za drugą kondygnację, gdzie jednak zmienił styl na ozdobny gotyk wenecki.
 

Najwyższe piętro reprezentuje styl renesansowy, a jego twórca Trifun Bokanic. Wieżę ukoronowano czerwonym zwieńczeniem, jakże podobnym do rozwiązań zastosowanych w budynkach sakralnych w Wenecji. Wieża usytuowana jest niesymetrycznie, sprawia wrażenie jakby projekt przewidywał jeszcze jedną podobną konstrukcję, której z jakiś przyczyn dotąd nie zbudowano.
 

Trg Ivana Pavla II


Przy Trgu Ivana Pavla II znajdziemy sporo istotnych budynków. Wśród nich wyróżniają się ratusz, pałac Cipiko i loggia miejska. Od wschodu plac zamyka prostokątny ratusz (chorw. dvor). Jest to romańsko-gotycka siedziba władz miasta z przełomu XIV i XV w. Ponownie, jak w przypadku katedralnej wieży, elementy zewnętrzne budynku nasuwają podobieństwo do weneckich pałaców. Zresztą słusznie, bowiem projektantem był prawdopodobnie Wenecjanin. Szczególnie atrakcyjny jest wewnętrzny dziedziniec ratusza i wraz z kamienną studnią, na której widnieją szlacheckie herby. Budynke był odnawiany w 1890 r. i po pożarze w 1940 r.
W południowej części placu stoi charakterystyczna budowla z obszerną sienią, która przykrywa dach wsparty na kolumnach z licznymi zdobieniami. Budynek nazywanymi jest loggią miejską ( chorw. gradska loggia). W przeszłości wykorzystywana jako sala sądowa, czego symbolem jest relif Pravda autorstwa Firentinca, który znajduje się na kamiennym stole. Loggię zdobi też płaskorzeźba I. Mestrovicia "Ban Berislavic". Do loggi przylega wieża zegarowa. Na tyłach logii stoi kościółek św. Barbary (chorw. crkvica sv. Barbare). Obiekt stanowi szczególną wartość w Trogirze, uznawany jest bowiem za najstarszą świątynię w mieście. Jej początki sięgają połowy IX / X wieku.
 

Twierdza Kamerlengo


Spacerując trogirską promenadą w kierunku południowo zachodnim dotrzemy do elementów Twierdzy Kamerlengo (chorw. kastel Kamerlengo). Obiekt stanowi budowla o kształcie czworoboku, pełniącego funkcję obronną z charakterystyczną masywną wieżą patrząc od strony morza oraz z zachowanym wewnętrznym dziedzińcem. Poczatki istnienia Twierdzy Kamerlengo sięgają XV w. kiedy to była jednym z elementów systemu defensywanego fortyfikacji miejskich. Można ją zwiedzać. W okresach letnich organizowane są pokazy filmowe na świeżym powietrzu. Z murów pięnie widać miasto i portową promenadę.
 
 
 

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl