Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
SZYBENIK CHORWACJA 0
SZYBENIK CHORWACJA

Szybenik

Rozciągający się w połowie trasy drogowej zwanej Magistralą Adriatycką łącząca Rijekę i Dubrownik, miasto Szybenik (chorw. Šibenik) to średniej wielkości miasto, liczące sobie 41 tys. mieszkańców z zabytkową starówką. Już sam fakt, iż starówka w miejscowości Szybenik została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO sprawia, że wizyta w Szybeniku staje się bardzo atrakcyjna. Dodatkowo warto również wspomnieć o katedrze św. Jakuba - który jest jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych na terenie Chorwacji.

 

Katedra św. Jakuba

Warto przyjechać do Szybeniku, choćby po to, aby zobaczyć katedrę św. Jakuba (chorw. katedrala sv. Jakova). Budynek katedry po dzień dzisiejszy uznawany jest za jeden z najokazalszych obiektów sakralnych położonych na terenie Republiki Chorwackiej. Już sam fakt, iż budynek katedry znajduje się w centrum Szybenika zasługuje na uznanie. Dzisiejsza nazwa placu również dodaje wiele splendoru: Plac Republiki Chorwackiej (chorw. Trg Republike Hrvatske). Katedra ma bardzo charakterystyczny kształt. Przypomina styl gotycki ale z zakończona jest półokrągłym korpusem. Wenecjanie długo zastanawiali się, komu powierzyć budowę świątyni. Po długim czasie postanowiono aby głównym architektem został znany miejscowy projektant oraz rzeźbiarz zwany Jurijem Dalmatinacem. Co ciekawe Jurij Dalmatinac nie był dla Wenecjan postacią nieznaną. To właśnie on jest pomysłodawcą m.in. portalu w weneckim Pałacu Dożów. Znamiennym pozostaje fakt, iż mistrz Dalmatinac zainicjował prace koncepcyjne ale jej finalnie nie mu dane ich ukończyć. Bryła katedry nie posiada jednolitego stylu architektonicznego, mówi się, że jest to styl mieszany, bowiem znajdziemy zarówno elementy charakterystyczne dla stylu gotyckiego jak również elementy charakterystyczne dla stylu renesansowego. Budowa obiektu sakralnego trwała ponad jeden wiek (budowę rozpoczęto w 1431 r., zaś ukończono w 1536 r.). Dokończenia budowy katedry podjął się uczeń Dalmatinaca - Nikola Firentinac, który stworzył kopułę wcześniej zaprojektowaną przez swojego mistrza. Za materiał budowlany służący powstaniu obiektu wykorzystano marmur i kamienne elementy, które wydobywano a następnie transportowano z wysp dalmatyńskich i Krku do samego Szybeniku.
Znamienną i jakże charakterystyczną cechą szybenickiej katedry jest jej nietypowe sklepienie. Po wejściu do środka oczom naszym ukazuje się niczym kadłub łodzi, który został odwrócony do góry dnem. Część środkowa w sposób znaczący przeważa nad nawami bocznymi. Co często spotykane w architekturze sakralnej na terenie Chorwacji, nad głównym wejściem do Katedry w Szybeniku, zobaczymy okno-rozetę z elementami ołtarza, do złudzenia kojarzącego się z pawimi piórami. Co nietypowe dla obiektów sakralnym religii rzymsko-katolickich - organy w Katedrze w Szybeniku zostały zainstalowane po lewej stronie, patrząc od prezbiterium. Po prawej stronie znajdziemy schody prowadzące w dół, którymi dotrzemy do baptysterium, które stanowi kompaktowe, owalne pomieszczenie z chrzcielnicą, wykonaną z marmuru.

Trg Republike

Przy katedrze, na placu stoi pomnik jej głównego budowniczego Jurija Dalmatinaca (autorstwa Ivana Mestrovica). Spacerując po Placu bardzo szybko odnajdziemy wzrokiem specyficzny budynek. Dziś stanowiący szybecnicki ratusz miejski. Budynek ratusza w Szybeniku został zbudowany pomiędzy latami 1532 - 1542 r. Bardzo charakterystycznym miejscem na placu jest po dzień dzisiejszy galeria, która składa się z dziewięciu arkad. Aktualnie w jej wnętrzach znajduje się jedna z szybenickich restauracji.

Twierdza św. Anny

Jeżeli wybierzemy się do Szybeniku warto również poświęcić chwilę czasu na wizytę w Twierdzy św. Anny (chorw. Tvrdjava sv. Ana). Wszak Szybenik nie może poszczycić się doskonale zachowanym prastarym system obronnym to warto wiedzieć, że Twierdza św. Anny, a precyzyjnie mówiąc jej pozostałości stanowią jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji w mieście Szybenik. Twierdza, która góruje nad miastem, do której dotrzeć można ul. Sv. Luce i Pod Tvrdjavom, została wybudowana pomiędzy XVI i XVII w. Dziś wszak jej część pozostaje w ruinie, ale można wejść na jej mury, skąd pięknie widać Stare Miasto z Katedrą św. Jakuba na pierwszym planie oraz most pod którym przepływa rzeka Krka, a który przede wszystkim stanowi kontynuację słynnej Magistrali Adriatyckiej.

 

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl