Produkt dnia
Wycieczka do Pragi 3-5/05/2024
Wycieczka do Pragi 3-5/05/2024

1 099,00 zł

szt.
WENECJA - KARNAWAŁ 2024
WENECJA - KARNAWAŁ 2024

1 000,00 zł

szt.
Disneyland i Paryż 4-8/07/2024
Disneyland i Paryż 4-8/07/2024

1 300,00 zł

Cena regularna: 1 650,00 zł

Najniższa cena: 1 650,00 zł
szt.
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024

2 770,00 zł

szt.
SŁONECZNA CHORWACJA MAJÓWKA 2024
SŁONECZNA CHORWACJA MAJÓWKA 2024

2 900,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Szlak Piastowski 0
Szlak Piastowski

Szlak Piastowski – atrakcje, które przeniosą Cię do

historii Polski.

Czasy pierwszych Piastów to bardzo ciekawy moment historii, który to uznajemy za początek państwa polskiego. Nadal możesz oglądać wiele zabytków pochodzących ze średniowiecza, tym bardziej, jeżeli odwiedzisz Szlak Piastowski. Atrakcje, które znajdziesz na trasie, nie tylko przeniosą Cię w czasie, ale też pozwolą jeszcze lepiej poznać Polskę.

Szlak Piastowski mapa

Szlak Piastowski – trasa, którą warto odwiedzić

Czy wiesz, że Szlak Piastowski jest najstarszym tego typu szlakiem w Polsce? Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą jeszcze z 1938 roku. Od tego czasu trasa ciągle się rozwija, jednak od początku jednymi z najważniejszych punktów na mapie był Poznań, Gniezno, Kruszwica oraz Inowrocław. Właśnie w tych miastach znajdują się najciekawsze, a także najpopularniejsze atrakcje Szlaku Piastowskiego. Jednak każdy z punktów zawartych na mapie szlaku jest warty odwiedzenia. Zwróć też uwagę na to, że obecnie masz do wyboru dwie trasy:

  • wschód-zachód: rozpoczyna się w Lubiniu, a kończy w Kowalu,
  • północ-południe: trasa ma swój początek w Wągrowcu i wiedzie do Kalisza.

5 najważniejszych atrakcji Szlaku Piastowskiego

Na trasie Szlaku Piastowskiego znajdziesz wiele interesujących miejsc nawiązujących do początków istnienia państwa polskiego. Jednak przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 najważniejszych atrakcji, które wyróżniają się swoim wyglądem oraz znaczeniem historycznym. Dodatkowo są gwarancją udanej wycieczki, dlatego koniecznie włącz je do swojego planu podróży.

Poznań

Brama Poznania ICHOT

Jednym z najważniejszych miejsc dla początków państwa polskiego jest Ostrów Tumski w Poznaniu - to właśnie tu Mieszko I zbudował najpotężniejszy gród. Dlatego wycieczkę śladami pierwszych Piastów rozpocznij od Bramy Poznania, czyli Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, gdzie w przystępny sposób dowiesz się, jak tworzyła się Polska w X wieku. Budynek jest bardzo nowoczesny, dzięki czemu intuicyjnie poprowadzi Cię po różnych wątkach z historii. Przy okazji możesz zobaczyć stroje z epoki, a na dzieci czeka sala zabaw.

Odwiedzając Bramę Poznania, koniecznie zwróć też uwagę na otoczenie budynku, ponieważ znajdziesz się wtedy w najstarszej części Poznania, która za czasów Mieszka I była wyspą.

Katedra w Poznaniu

Archikatedra św. Apostołów Piotra i Pawła

Będąc na Ostrowie Tumskim, na każdym kroku możesz znaleźć ważne atrakcje Szlaku Piastowskiego, które na pewno Cię zachwycą. Jedną z nich jest Archikatedra św. Apostołów Piotra i Pawła, gdyż jest uważana za najstarszą w Polsce, gdzie prawdopodobnie Mieszko I został ochrzczony. Już dla samych tych faktów warto odwiedzić tę miejsce, ale poza tym znajdują się tam też szczątki pierwszych polskich władców - Mieszka I, Bolesława I Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Przemysła I i III oraz Bolesława Pobożnego.

Oprócz walorów historycznych archikatedry zwróć też uwagę na wygląd budynku utrzymanego w gotyckim stylu. Szczególnie dwie strzeliste wieże przyciągają wzrok. We wnętrzu kościoła znajduje się gotycka chrzcielnica z XV wieku oraz Złota Kaplica, która pełni funkcję mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Katedra w Gnieźnie.

Katedra w Gnieźnie

Kolejnym bardzo ważnym miejscem na Szlaku Piastowskim jest Gniezno, gdzie warto odwiedzić wiele ciekawych zabytków, jednak najważniejszą atrakcją jest katedra. W końcu to właśnie w tym miejscu koronowano pięciu pierwszych polskich królów, a poza tym znajdują się tam relikwie św. Wojciecha. Poza tym sam budynek katedry zwraca uwagę ze względu na swój majestatyczny wygląd. Dodatkowo podkreślają to dwie wieże, które są widoczne z różnych punktów w mieście. Odwiedzając tę świątynię, koniecznie udaj się do podziemi, ponieważ zobaczysz tam fragmenty grobowców oraz pozostałości dawnych świątyń. Niezwykle istotnym punktem są też Drzwi Gnieźnieński z 1180 roku. Zachwycają swoją okazałością, a przy tym misternie wykonane sceny z życia św. Wojciecha sprawiają, że trudno jest oderwać wzrok od tego romańskiego zabytku.

Mysia Wieża - widok na Jezioro Gopło

Mysia Wieża w Kruszwicy

Atrakcje Szlaku Piastowskiego pozwolą Ci nie tylko dotknąć historii, ale też legend. Na pewno znasz historię o Popielu, którego zjadły myszy, zatem koniecznie odwiedź słynną Mysią Wieżę znajdującą się w Kruszwicy. Budynek pochodzi z XIV wieku, a także stanowi fragment zamku obronnego wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków stopniowo wieża była niszczona, ale ostatecznie ją odbudowano. Dzięki temu dzisiaj możesz wspiąć się na szczyt, skąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę i pobliskie jezioro Gopło.

Biskupin

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Jednym z najsłynniejszych miejsc na trasie szlaku jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które znajduje się na terenie zrekonstruowanego grodu biskupińskiego. Odwiedzając tę atrakcję Szlaku Piastowskiego, zobaczysz zabytki, których historia sięga epoki żelaza, a przy tym będziesz się dobrze bawić. To miejsc spodoba się zarówno starszym, jak i młodszym, ponieważ możesz tam poznać historię, a przy tym spróbować wielu rozrywek np. lepienie w glinie czy strzelanie z łuku.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl