ROVINJ CHORWACJA 0
ROVINJ CHORWACJA

Rovinj

W należącym do najciekawszych miejscowości turystycznych zachodniej Istrii (pozostałe to Pula i Porec) Rovinj doskonale zachowało Stare Miasto z ciekawymi zabytkami. Jego okolica jest nadzwyczaj malownicza. Na północny zachód od miasta w ląd wciska się najdłuższa z zatok - Kanał Limski, przypominająca nieco skandynawski fiord. W niedalekiej odległości od brzegu Morza Adriatyckiego starówka w Rovinj prezentuje się w sposób arcy atrakcyjny - wzniesione w pobliżu wody budynki, sprawiają dla ludzkiego oka wrażenie, jakby wszystkie wzniesione tam budowle dosłownie wyrastały z wody.

Starówka

Stary Rovinj zbudowano na wyspie oddzielonej wąską cieśliną od lądu. W VII w. wzniesiono wokół miasta mury obronne, w późniejszych wiekach wielokrotnie je naprawiano i przerabiano. Do Starego Miasta w miejscowości Rovinj dostać można było się poprzez siedem bram, z których po dzień dzisiejszy zachowały się jedynie: Brama św. Benedykta,  Brama św. Krzyża oraz Brama zwana Portica. Na miejscu kolejnej w XVII w. powstał barokowy Łuk Balbi mieszczący się niedaleko Trgu Marsala Tita, który pełni obecnie rolę Bramy Starego Miasta.

Katedra św. Eufemii

Na wzgórzu nad starówką króluje olbrzymi kościół św. Eufemii (chorw. crkva sv. Eufemije). Z Trgu Marsala Tita prowadzi do niego wąska uliczka Grisia, przy której wystawiają swoje prace malarze. Obiekt sakralny jest tak monumentalny, że daje złudzenie jakoby okalające go kilkupiętrowe kamienice były w porównaniu ze świątynią, zaledwie parterowymi domkami. Obiekt został zbudowany przy użyciu materiału składającego sie z szarego kamienia. Swą fasadą kościół zwraca się ku morzu, a otacza go spory plac. Do X w. na wierzchołku najwyższego wzniesienia w miejscowości Stary Rovinj znajdował się niewielki budynek kościoła pod wezwaniem św. Jerzego, w którym to począwszy od 800 r. umieszczono w nim ciało męczennicy Eufemii, przewiezione z Konstantynopola. Niewielką budowlę niedługo później zastąpiono wcześnośredniowieczną bazyliką. O wzniesieniu obecnego kościoła (według projektu Giovanniego Dozziego, architekta z Wenecji) zadecydowano w 1720 r. W roku 1728 do nowo powstałej bazyliki przeniesiony został sarkofag św. Eufemii. Obiekt sakralny został konsekrowany już w roku 1756.

 

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl