Pula
Mimo, że główną siedzibą administracji a zarazem stolicą Istrii jest miejscowość Pazin, o tyle nikt nie ma wątpliwości, że 60-tysięczna Pula położona na południowym krańcu półwyspu Istria jest faktycznie głównym ośrodkiem tej części Chorwacji. Pula to również miejscowość atrakcyjna pod kątem turystyczny. Niemniej jednak to jest również ważny ośrodek przemysłowy a także duże centrum komunikacyjne. Wiele również wskazuje, iż Pula może być prawdopodobnie najstarszym miastem na chorwackim wybrzeżu Adriatyku.
Forum
Kiedy Rzymianie przebudowywali miasto Pula, ustanowili nowe centrum religijno - administracyjne tworząc czworokątne Forum (tuż przy przebiegającej wzdłuż wybrzeża ul. Riva) Wybudowano je w I w. p.n.e. Po dzień dzisiejszy przy Forum odnajdziemy budynek należący do władz miasta; plac jest również popularnym miejscem spotkań w Puli. Działają tu kawiarnie i popularne restauracje, co więcej na terenie Forum odbywają się koncerty jak i inne imprezy o charakterze kulturalnym. W związku z tym, że Forum bardzo popularnym miejscem wśród turystów, władze Puli uruchomiły przy nim biuro informacji turystycznej.
Łuk Sergiusza
Przy Forum biegnie ul. Siergijevaca, stanowiąca dzisiejszy śródmiejski deptak. Arteria została wytyczona po trakcie dawnej drogi, którą budowali rzymianie. Wiedzie do Łuku Sergiusza (Slavoluk Sergijevaca). Jest to zbudowany w porządku korynckim 8 metrowy monument. Ufundowany w latach 27-29 p.n.e. przez Slavia Postuma Sergi, aby uczcić trzech braci sprawujących urzędy. Wschodnia część budowli jest najbardziej reprezentacyjna, stąd została zwrócona ku miastu. Co więcej, ta część Łuku została bogato ozdobiona. Od strony zachodniej zaś ornamenty były znacznie skromniejsze. Łuk Sergiusza stał niegdyś obok zburzonej w 1829 r. głównej bramy miasta, określanej mianem: Złote Wrota (łac. Porta Aurea). Przez Bramę prowadził słynny rzymski trakt drogowy zwany Via Flavia wytyczony z Akwilei i Triestu do Forum w Puli.
Amfiteatr
Amfiteatr jest monumentalną budowlą wzniesioną w I w. n.e. przez Rzymian w okresie panowania cesarza Wespazjana. Co ważne, amfiteatr w owych czasach został wybudowany poza miastem. Budowla powstała z przeznaczeniem na cele rozrywki dla ludu, stąd w amfiteatrze odbywały się walki gladiatorów, w tym także z dzikimi zwierzętami. Niestety amfiteatr ma też mroczne oblicze, bowiem we wczesnym stadium rozwoju chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowego kultu. Z uwagi na publiczny charakter amfiteatru ówczesna widownia mieściła ponad 20 000 miejsc dla publiczności. Począwszy od V wieku amfiteatr w Puli przeznaczony został na cele handlowe.
Dzisiejsza budowla ma owalny kształt. Według różnych źródeł amfiteatr w Puli po dzień dzisiejszy jest szóstym pod względem wielkości zachowanym amfiteatrem rzymskim. Amfiteatr posiada dwie kondygnacje arkad wraz z piętrem zabudowanym prostokątnymi otworami, dzięki czemu możemy podziwiać ażurową ścianę mierzącą aż 33 m. wysokości. Wewnątrz zbudowano arenę, ławki dla publiczności, pomieszczenia dla obsługi i gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Schody dla publiczności zostały poprowadzone poprzez korytarze w czterech wieżach. Po przyłączeniu Puli do Republiki Weneckiej wiele budynków zniszczono i przewieziono ich fragmenty do Wenecji ale amfiteatr szczęśliwie uniknął demontażu - za morze popłynęło kilka kamiennych płyt.
Latem w zabytku odbywają się przedstawienia operowe, koncerty, pokazy filmowe i inne wydarzenia kulturalne.
Warto pamiętać, iż amfiteatr w Puli udostępnia zwiedzającym ciekawą wystawę, która pokazuje jak uprawiano oliwki oraz winorośle na Istrii już od czasów starożytnych.
Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.
Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.
Skontaktuj się z nami już dziś.