Porec
Urlop spędzony w Porecu lub jego okolicach zawsze jest udany. Miasto jest położone na zachodnim brzegu Półwyspu Istria, dzięki czemu Porec może zaoferować turyście przepiękne błękitne morze o doskonałej temperaturze do kąpieli ze wspaniałymi skalistymi zatoczkami. Oprócz tego Porec zachwyca piniowymi zagajnikami i cudownymi licznymi wysepkami, które urozmaicają adriatycki charakter miejscowości.
Promenada
Nadmorska pas promenady zwanej Riva, która znajduje się w miejscowości Porec (chorw. ul. Obala Marsala Tita) zaczyna się w pobliżu przystani żeglarskiej i przebiega przez Narodni Trg - stoi na nim Kula Pietra de Mula, pochodząca z II połowy XV w. należąca niegdyś do miejskich fortyfikacji. W kierunku do Starego Miasta kierujemy się poprzez ul. Prolaz Peskera. Stanowi ona połączenie z ul. Decumanus gdzie znajdują się kolejne elementy dawnych miejskich fortyfikacji, zwane - Peterokutna Kula. Ten fragment Starego Miasta Porec został wzniesiony w XV w. w stylu późnogotyckim. Charakterystycznym elementem budowli jest płaskorzeźba przedstawiająca lwa weneckiego.
Bazylika Eufrazjana
Nie ma chyba turysty, którego nie oczarowałaby wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Bazylika Eufrazjana. W III w. stało tu niewielkie oratorium męczennika z Poreca, św. Maura. Jak głosi tradycja w 303 r. poniósł on śmierć właśnie w miejscu, gdzie wzniesiono bazylikę. Już po 10 latach wydarzenie to upamiętniono budując kościół - przechowując w nim relikwie świętego. Decyzję, aby na jego miejscu postawić nową, znacznie wspanialszą świątynię wraz z kompleksem budynków podjął w VI w. biskup Eufrazjan. Biskup mając na uwadze rangę nowo powstającej bazyliki, do prac wykończeniowych zaangażował wyśmienitych rzemieślników pochodzących z Konstantynopola i Rawenny, którzy w tamtych czasach byli mistrzami w swoim fachu.
Najistotniejsza część bazylika, znajduje się za drzwiami po wschodnim obrysie budynku. Wysoka nawa główna bazyliki jest oddzielona jest od bocznej nawy marmurowymi kolumnami, które są pokryte wyrzeźbionymi w motywy roślinne medalionami zawierającymi monogram mecenasa świątyni.
Na ścianie wejściowej do świątyni, najwyżej ze wszystkich elementów sakralnych, umieszczone zostały różne mozaiki przedstawiające Chrystusa Triumfującego w otoczeniu apostołów w białych szatach. Poniżej, na wierzchołku łuku przy wejściu do absydy, możemy zauważyć medalion zawierający postać Baranka Bożego. Reszta pozostałych dwunastu medalionów, które zdobią łuk przedstawia postacie świętych kościoła katolickiego. Co istotne, Półkopuła absydy wypełniona została ogromną mozaikową sceną, w której najważniejsze miejsce prezentuje postać Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na wspomnianej mozaice Matka Boża z Dzieciątkiem otoczona jest przez dwóch aniołów oraz siedem innych postaci, wśród dojrzeć można m.in. Biskupa Eufrazjana z modelem kościoła w rękach. Mozaiki wypełniają również zachwycające XIII wieczne elementy nad ołtarzem.
Decumanus
Osią Starówki jest ul. Decumanus. Wytyczona przez Rzymian ulica, biegnie od Trgu slobode do Trgu Marafor. Na turystów czekają tam liczne kawiarnie, lodziarnie, restauracje i sklepy. Na starówce w Porec odnajdziemy budynek stanowiący wzór dawnej architektury. Jest nim mianowicie XIII wieczny dom, zbudowany w stylu romańskim. Budynek znajduje się nieopodal wejścia na Trg Marafor. Charakterystyczną cechą romańskiej budowli jest fakt, iż posiada ona trzy poziomy. Jej ostatnią najwyższą kondygnację uozdabia balkon wykonany w drewnie ze słupkami, które podpierają więźbę dachową. Co ciekawe po dzień dzisiejszy zostało zachowane również oryginalne podwójne okno zwane biforium.
Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.
Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.
Skontaktuj się z nami już dziś.