Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
PARK NARODOWY RZEKI KRK CHORWACJA 0
PARK NARODOWY RZEKI KRK CHORWACJA

Park Narodowy Krka w Chorwacji


Chorwacja rzeka Krka posiada swoje źródła na terenie Gór Dynarskich, niedaleko miejscowości Knin. Jej bieg kieruje się w stronę Morza Adriatyckiego, gdzie po przepłynięciu 72,5 km biegu - uchodzi do kanału w Szybeniku. Park Narodowy Krka (chorw. Nacionalni park Krka) został utworzony w 1985 r. Dziś posiada powierzchnię aż 111 km2. Park obejmuje dużą część rzeki Krka, od miejscowości Knin aż po miejscowość Skradin. Najbardziej widowiskowe dla oka odcinki rzeki, gdzie występują m.in. słynne zjawiska krasowe znajdziemy na odcinku począwszy od Visovackiego jezera aż po miejscowość Skradin jak również w kierunku północnym patrząc z perspektywy Visovackiego jezera. Najbardziej charakterystyczne krajobrazy prezentują licznie występujące wodospady, spośród których w szczególności należy wymienić Skradinski buk i Roski slap. Niemniej atrakcyjna dla oka jest równiez dolina rzeki przybierająca na niektórych odcinkach niemalże kanion. Warto również wspomnieć o budynkach sakralnych w postaci klasztorów, które odnajdziemy na wyspie Visovac jak również na terenach znajdujących się na północ od wodospadu Roski slap.

Wodospad Skradinski buk

Po wodospadzie Skradisnki buk utworzono ścieżkę dydaktyczną, czyli ciąg drewnianych pomostów poprowadzonych przez zalesione rozlewiska. Jej przejście zajmuje ok. 1 godziny w zależności od tempa marszu. Spacer najlepiej zacząć od zabudowań, które w swoich wnętrzach prezentują muzeum z ekspozycją urządzeń używanych w procesie przemysłu wodnego. Sam wodospad stanowi ciąg 17 kaskad o łącznej wysokości 45,7 m. rozciągających się na 800 m.

Klasztor Franciszkanów

Aby zwiedzić inne części Parku Krka należy uiścić dodatkową opłatę. Patrząc na to co znajduje się nad wodospadem, dostrzec można, iż rzeka zmienia się tam w duży zbiornik wodny zwany Viovacko jezero. Na jeziorze znajduje się wysepka, która nazwana została Visovac. To właśnie na jej terenie w cieniu licznych drzew piniowych znajdują się zabudowania Klasztoru Franciszkanów. Historia osadnictwa na wyspie zaczęła się w XIV w., kiedy pojawili się tu pustelnicy. W 1440 r. uciekli przed Turkami i przez 5 lat zabudowania pozostawały niezamieszkane, po czym wprowadzili się do nich mnisi. Spory kościół wzniesiono pod koniec XVII w. a dzwonnicę z charakterystyczną szpicą w 1728 r.

Wodospad Roski slap

Aby dotrzeć do kolejnego ciekawego wodospadu należy kierować się w górę rzeki Krka. Punktem odniesienia będzie zwężenie biegi rzeki, po którym naszym oczom ukaże się kolejny duży wodospad Roski slap. Rzeczą która budzi zdumienie odwiedzających turystów jest fakt, iż wodospad nie jest pojedynczy. Znajdziemy tu wiele kaskad oraz wysepek, które są poprzecinane strumykami tworząc niesamowite wrażenie na jakże rozległym obszarze który w punktach skrajnych osiąga 650 m. długości 650 m. i 450 m. szerokości. Ogólna wysokość wodospadu wynosi 25,5 m. zaś największa a zarazem ostatnia kaskada trafia do rzeki z wysokości ok. 15 m.

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl