Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
JEZIORA PLITWICKIE 0
JEZIORA PLITWICKIE

Jeziora Plitwickie

Bez cienia przesady można stwierdzić, że Park Narodowy Jeziora Plitwickie (chorw. Nacionalni Park Plitvicka Jezera) to najciekawsze miejsce w Chorwacji poza wybrzeżem. Park stanowi ciąg niewielkich jezior o bardzo jaskrawym, turkusowym kolorze, który co rusz odgradzają wapienne bariery, tworząc liczne małe wodospady (i jeden duży); żyją tu nawet niedźwiedzie.

Początki Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Swoista uroda tego zakątka została już doceniona dawno temu. Pierwsze próby utworzenia Parku Narodowego zostały podjęte już w latach 20 XX w. jednak ostatecznie powstał w 1949 r. Trzydzieści lat później obszar wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Powierzchnia Parku to nie bagatela ponad 19 ha , przy czym co ciekawe - jeziora zajmują zaledwie 1% jego terytorium. Reszta to porośnięte lasem wąwozy oraz pastwiska i łąki. Najniższy punkt zlokalizowany został na wysokości 400 m. n.p.m. a najwyższy na 1280 m. n.p.m. Charakterystyczny krasowy teren sprzyja powstawaniu jaskiń. Dzięki temu odkryto ich tu ok. 20. Najważniejsze z istniejących jaskiń to: Modra pecina, Kaludrjerova pecina, Supljara, Golubinjaca i Koranska. Niestety jaskinie nie są udostępnione do zwiedzania. Jezior jest tu łącznie szesnaście a łączą je dziewięćdziesiąt dwa wodospady. Wszystkie jeziora na terenie parku dzielą się na dwie grupy: jeziora górne i jeziora dolne, które zasilają pobliskie rzeki i podziemne źródła. Pierwszym, a zarazem najważniejszym z górnych jest Jezioro zwane Proscansko, do którego wpada rzeka pod nazwą Matica. Ma dwa i pół km długości i powierzchnię sześćdziesięciu ośmiu ha. Następnie leżą coraz niżej, po największym z nich Kozjak - na samym dole - ma osiemdziesiąt dwa ha, maks. głębokość czterdzieści sześć m. pływają statki. Jeziora dolne - znacznie mniejsze, porośnięte rzadką roślinnością - są lepiej widoczne. Na samym krańcu znajduje się najbardziej efektowne miejsce w Parku - osiemdziesięcio metrowy Veliki Slap (Wielki Wodospad), znakomicie prezentujący się z punktu widokowego tuż za wejściem nr 1. Na obejście i objechanie wszystkich jezior powinno wystarczyć od sześciu do ośmiu godzin. Kto ma mniej czasu, może skoncentrować się tylko na obejściu Wielkiego Wodospadu.

Wejście nr 1.

Wyruszając z spod wejścia nr 1, dochodzi się m.in. do Wielkiego Wodospadu, potem okrąża sie dolne jeziorka i dociera się do przystani P3, skąd co 30 min odbija statek płynący przez Jezioro Kozjak do przystani P2. Tam zaczyna się sieć poprowadzonych nad mokradłami drewnianych pomostów, które wiodą nad górne jeziora i pozwalają zapoznać się z piękną przyrodą parku. Jest tu, zwłaszcza nad peryferyjnym Proscansko Jezero, znacznie mniej turystów niż nad dolnymi jeziorami. Wrócić można kolejką z przystanku ST3 do ST2, a potem do ST1, skąd po krótkim spacerze dochodzi się do wejścia nr 1.

Wejście nr 2.

Zaczynając przy wejściu nr 2, najlepiej zrobić odwrotnie, podjechać kolejką z ST2 do ST3, obejść górne jeziora, dotrzeć do przystani P2, popłynąć stateczkiem do P3 i obejrzeć dolne jeziora z Wielkim Wodospadem. Potem wystarczy dojść do ST1 i podjechać kolejką do ST2. Są również dziesiątki innych opcji, w zależności od pomysłu. Niektórzy wchodzą jednym wejściem, a wychodzą drugim, choć nie jest to zbyt wygodne - zwłaszcza gdy autokar lub samochód zostawiamy na parkingu.

 

Odwiedź z nami Chorwację i poznaj jej walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Chorwacji dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Chorwacji.

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl