WIEDEŃSKA OPERA NARODOWA 0
WIEDEŃSKA OPERA NARODOWA

Wiedeńska Opera Narodowa


Budynek zbudowany w latach 1861-1869 według projektu dwóch przyjaciół Eduarda van der Nulla i Augusta von Siccardsburga. To pierwszy ukończony budynek Ringu, a wydarzenia towarzyszące jego powstaniu były dramatyczne. Najpierw zaproponowany projekt nie przypadł do gustu wiedeńczykom i został ostro skrytykowany. Gdy w końcu prace ruszyły, okazało się, że poziom ulicy został za bardzo podniesiony i parter opery znalazł się poniżej poziomu gruntu. W tych okolicznościach van der Null popełnił samobójstwo, a dziesięć tygodni później von Siccarsburg zmarł na atak serca. Nie doczekali się zatem końca budowy, a trzeba przyznać, że gdy uporano się z różnymi trudnościami, powstał obiekt bardzo piękny i dekoracyjny, który wkrótce stał się obiektem, na którym wzorowane były inne budynki oper i teatrów na terenie ówczesnej monarchii Austro-Węgier.
Działalność Opery Wiedeńskiej zainaugurowało wystawienie Don Giovaniego Mozarta. Dziś jest to jedna z kilku najważniejszych scen świata - chluba Wiednia i całej Austrii - na której w ciągu roku wystawia się około 60 oper i baletów. To bodaj jedyny obiekt na Ringu, który nie jest otoczony zielenią ani poprzedzony placem, wyrasta wprost z ulicy i zaprasza do środka na spotkanie z wielką sztuką.

W 1945 r. gmach został poważnie uszkodzony podczas alianckiego bombardowania. Jego stan był tak zły, że po zakończeniu wojny zastanawiano się nawet czy go odbudować, czy zburzyć i wznieść od początku. Wygrała pierwsza opcja, jedynie we wnętrzu użyto lepszych materiałów niż pierwotnie, aby podnieść walory akustyczne. Opera wznowiła działalność w 1955 r. wystawiając Fidelia Ludwiga van Beethovena. Austriacka telewizja przeprowadziła wówczas pierwszą transmisję na żywo.

Odwiedź z nami Wiedeń i poznaj jego współczesne oblicze.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Wiednia dla grup turystycznych.

 

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl