NASZE PROPOZYCJE:
WENECJA - KARNAWAŁ 2025
WENECJA - KARNAWAŁ 2025

1 200,00 zł

szt.
Wycieczka do Paryża 26-29.06.2025 r.
Wycieczka do Paryża 26-29.06.2025 r.

1 600,00 zł

szt.
Jarmark Stralsund 14.12.2024
Jarmark Stralsund 14.12.2024

180,00 zł

szt.
Lazurowe wybrzeże 25-31/05.2025
Lazurowe wybrzeże 25-31/05.2025

3 300,00 zł

Cena regularna: 3 600,00 zł

Najniższa cena: 3 000,00 zł
szt.
HAMBURG 17.08.2024 r.
HAMBURG 17.08.2024 r.

320,00 zł

WYCIECZKA LAPOŃSKA WIOSKA 23-24/01/2025
WYCIECZKA LAPOŃSKA WIOSKA 23-24/01/2025

500,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MOST KAROLA W PRADZE 0
MOST KAROLA W PRADZE

MOST KAROLA W PRADZE

W dzień, a także wieczorem aż do późnej nocy Most Karola (czes. Karluv most) tętni życiem - wypełnia go wielojęzyczny tłum spacerowiczów, sprzedawców pamiątek, ulicznych malarzy i muzyków. Warto przyjść tu po zmierzchu, by podziwiać oświetlony Zamek Praski. Długa na ponad pół kilometra przeprawa dziś jest deptakiem spacerowym, ale jeszcze w 1950 r. przez XIV wieczną budowlę przejeżdżały samochody. Prawie do połowy XVIII wieku był to jedyny most w Pradze.
Ten cud średniowiecznej techniki stworzył Peter Parler - najważniejszy praski architekt epoki gotyku, który zrealizował wiele zamysłów Karola IV. Kamień węgielny pod budowę mostu wmurował ponoć sam monarcha w dniu 9 lipca 1357 r. o godzinie 5:31. Zdaniem wybitnych uczonych w owym czasie była to najlepsza pora w roku na rozpoczęcie tak poważnego dzieła. Ostatnie prace zakończono dopiero pod koniec XIV stuleci, ale mieszkańcy Pragi korzystali z mostu już wcześniej. Dzieło Parela nie było bowiem pierwszą budowlą łączącą brzegi Wełtawy. Zastąpiło XII wieczny most Judyty (drugi w Czechach) zniesiony przez powódź w 1342 r.

Wełtawa

Królowa czeskich rzek, swoje źródła ma południowej części Czech w paśmie górskim Szumawa, położona na granicy z Austrią. Wełtawa płynie przez malowniczy Cesky Krumlov, Czeskie Budziejowice, Pragę a przy Mielenku wpada do Łaby.
Na terenie Pragi na Wełtawie jest kilka wysp. Niedaleko Teatru Narodowego leży Slovansky ostrov, nazywany też Zofinem, gdzie można wynająć łódki i rowery wodne a także pozwiedzać Pragę z perspektywy wody. Na podobnej wysokości, bardziej w środku rzeki znajduje się spory Strelecky ostrov (nazywany przez miejscowych Strelak) a przy zachodnim brzegu Detsky ostrov oraz Kampa, oddzielona od lądu tylko małą rzeczką Certovką. Co roku pod koniec czerwca na praskich wyspach odbywa się darmowy muzyczny festiwal United Islands of Prague.

Fragmenty miejskich fortyfikacji.

Na obu krańcach Mostu Karola wznoszą się gotyckie wieże, niegdyś ważne fragmenty fortyfikacji miejskich. Zbudowano je (podobnie jak i most) z piaskowca. Staromestska mostecka vez, stanowiąca wieżę patrząc od strony Starego Miasta, również stanowi kunszt Petra Parlera, datuje się nią na koniec XIV wieku. Aktualnie w jej wnętrzach znajduje się punkt widokowy, na który prowadzi 136 schodów oraz stała ekspozycja poświęcona Mostowi Karola, można m.in. obejrzeć 18-minutowy film o astronomicznych i astrologicznych aspektach powstania budowli. Na fasadzie od strony miasta widnieją kopie rzeźb Petra Parlera (św. Wit, Karol IV, Wacław IV). Po przeciwnej stronie mostu postawiono dwie Malostranske mostecke veze, gdzie ulokowano stałą ekspozycje dotyczącą XVI wiecznej alchemii. Jedna z nich, będąca wyższą, jakże bliźniaczą wieżą do tej, którą można zobaczyć od strony Starego Miasta - powstała w 1464 r., natomiast niższa z wież o charakterze romańskim to relikt po dawnym moście Judyty.
Z gotyckimi wieżami na krańcach mostu współgrają zdobiące budowle, w większości barokowe rzeźby. Najstarsza z nich, pochodząca z 1683 r. to wykonana z brązu figura św. Jana Nepomucena. Ów święty, wyniesiony na ołtarze w 1729 r. dzięki staraniom jezuitów, poniósł śmierć w nurtach Wełtawy w 1393 r. Z mostu kazał go zrzucić porywczy król Wacław IV, którego woli Jan Nepomucen się stanowczo przeciwstawił. Ponoć nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi żony Wacława IV, królowej Zofii, chociaż inne źródła wspominają, że należał do grupy duchownych spiskujących przeciwko królowi. Z historycznego punktu widzenia żywot Jana Nepomucena jest niejasny. Pewne jest jedynie to, że zginął w wodach Wełtawy i po dziś dzień pozostaje patronem broniącym nadrzecznych okolic przed powodziami, również w Polsce.

Figury na Moście Karola.

Most Karola, ozdobiony 30 grupami figur, to wspaniała galeria rzeźb pod gołym niebem. Po prawej stronie Mostu od strony Starego Miasta ustawiono kolejno: Matkę Bożą i św. Bernadra, Matkę Bożą, św. Dominika i św. Tomasza, brązowy krucyfiks z 1629 r.(rzekomo ufundowany przez Żyda, dla którego była to kara za bluźnierstwo), św. Annę Samotrzecią, św. Cyryla i Metodego, św. Jana Chrzciciela, św. Norberta, Wacława i Zygmunta, św. Jana Nepomucena (podobno dotknięcie postaci św. Nepomucena na brązowej tablicy pod rzeźbą przynosi szczęście, dlatego też dotykany przez wiele lat fragment przedstawiający świętego wyraźnie się wyróżnia), św. Antoniego z Padwy, św. Judę Tadeusza, św. Augustyna, św. Kajetana, św. Filipa, św. Wita oraz Chrystusa w towarzystwie św. Kosmy i św. Damiana.
Po lewej stronie mostu stoją rzeźby: św. Iwona, św. Barbary, św. Małgorzaty, św. Elżbiety, pieta św. Józefa, św. Franciszka Ksawerego, św. Krzysztofa, św. Franciszka Borgiasza, św. Ludmiły i św. Wacława, św. Franciszka, św. Wincentego Ferrieusza i św. Prokopa, św. Mikołaja z Tolentynu, Chrystusa ukazującego się św. Ludgardzie, św. Wojciecha, św. Jana i św. Feliksa oraz św. Iwona, św. Wacława.

 

Odwiedź z nami Pragę i poznaj jej współczesne oblicze. 

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Pragi dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

 

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl