MEDIOLAN 0
MEDIOLAND

Mediolan

włoska nazwa miasta to Milano - jest wspaniałą metropolią, w której można znaleźć niemal wszystkie skrajności: nowoczesność i zacofanie, dobrobyt i biedę, wysoką kulturę i różnorakość subkultur, architektoniczny przykład piękna i kompletną brzydotę, wielkie bogactwo ideologii społecznych i różne style życia. Mieszkańcy stolicy Lombardii to społeczność złożona z Włochów przybyłych z całej Italii i obcokrajowców z wielu krajów świata. Większość z nich przyjechała tutaj do pracy, aby zrobić karierę lub studiować, bowiem miasto jest jedną z najważniejszych aglomeracji kraju nad Tybrem.

 

Piazza del Duomo

Plac ze słynną katedrą, siódmą na świecie pod względem wielkości jest głównym punktem orientacyjnym miasta. Budowę ogromnej duomo, podzielonej na pięć naw odgrodzonych rzędami kolumn, zapoczątkowali Visconti w 1386 r. prace trwały aż pięć stuleci. Na lewo od głównego wejścia schodzi się do Battistero Paleocristiano z IV w., gdzie w 387 r. św. Ambroży ochrzcił św. Augustyna. W głębi katedry po prawej stronie znajduje się grobowiec Giana Giancoma de Medici. Krypta została ufundowana przez jego brata, papieża Piusa IV. Piękne posągi z brązu, symbolizujące cnoty, skupiają się po jednej stronie markiza, przedstawionego z mieczem w dłoni, gotowego do walki. W tej samej części świątyni można dojrzeć posąg przedstawiający św. Bartłomieja. Zdartą przez oprawców skórę, z odciśniętymi śladami kolan, stóp i palców, święty zarzuca na ramię jak płaszcz, odkryte mięśnie i kości wyrzeźbiono z niemal anatomiczną dokładnością. Wysoko nad prezbiterium wisi duży krucyfiks z najcenniejszą relikwią świątyni. Wmontowano w niego gwóźdź z krzyża Chrystusa, który był uważany przez cesarza Konstantyna jako końskie wędzidło. W północno-zachodniej części świątyni otwiera się wejście na dach, z którego widać panoramę Mediolanu i Alp.

La Scala

La Scala będąca dziś najsłynniejszą ze światowych oper. Jej nazwa pochodzi od kościoła Santa Maria alla Scala stojącego wcześniej w tym miejscu. Na deskach La Scali premiery miała większość znanych klasycznych oper XIX w. Kiedy bomby alianckie zniszczyły budynek w 1943 r. mediolańczycy zebrali szybko środki i odbudowali w ciągu trzech lat gmach La Scali. Ponowne wielkie otwarcie odbyło się w bardzo uroczystym stylu, pod batutą wielkiego Artura Toscaniniego.

Brera

Na turystów spragnionych atmosfery sztuki czeka Brera - artystyczna dzielnica Mediolanu porównywana do Montmarte'u. Podczas wojny nie ucierpiała od bombardowań, które dotknęły inne części miasta, więc jej wąskie uliczki zachowały wiele ze staromodnego uroku. Pinacoteca di Brera Galeria, prezentująca jedną z najświetniejszych kolekcji sztuki XIV-XVIII w. została założona przez Napoleona, którego odlany z brązu pomnik wita zwiedzających przy wejściu. Bonaparte chcąc stworzyć w Mediolanie muzeum na kształt Luwru, złupił kościoły w północnych Włoszech oraz skonfiskował wiele cennych obrazów włoskim rodzinom arystokratycznym.

Monza 

Wsiadając do pociągu na dworcu Garibaldi w Mediolanie lub jadąc autobusem można w 20 min. dojechać do Monzy, gdzie co roku na początku września odbywa się wyścig Formuły 1 - Grand Prix Włoch. Tor jest uważany za jeden z najszybszych na świecie.

Monza była we wczesnym średniowieczu ulubionym miejscem pobytu królowej Lombardii, Teodolindy, która po przejściu z arianizmu na katolicyzm ufundowała w mieście katedrę. W muzeum katedralnym, można obejrzeć skarby władczyni, np. krzyż procesyjny podarowany jej przez papieża Grzegorza Wielkiego oraz niezwykle cenny dyptyk z kości słoniowej pochodzący z V w.

Odwiedź z nami Włochy i poznaj ich walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Włoch dla grup turystycznych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Mediolanu

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl