ŚWIĄTYNIA WANG W KARPACZU 0
ŚWIĄTYNIA WANG W KARPACZU

Świątynia Wang w Karpaczu

Ten niezwykły kościółek został zbudowany w XII w. we wsi Vang w południowej Norwegii. W 1841 roku miejscowi parafianie postanowili rozebrać świątynię, którą następnie zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Kościółek został przetransportowany drogą morską do Szczecina, a następnie trafił do BerlinaNie dane mu było tam jednak zbyt długo pozostać w Berlinie. Hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca uprosiła króla, aby świątynia trafiła do Karpacza. I tak w 1842 r. kościółek dotarł w częściach na Dolny Śląsk. Wkrótce oddano go do użytku i przekazano tamtejszym ewangelikom. Obiekt sakralny wykonany został ze specjalnego gatunku sosny występującego na terenie Norwegii. Jej cechą charakterystyczną jest wyjątkowo mocne nasycenie żywicą, co przekłada się na bardzo długą trwałość materiału użytego do konstrukcji kościołka.


Drewniane kolumny i portale świątyni pokryto zostały pismem runiczym oraz wyjątkowo bogatą ornamentyką. Będąc w środku warto zwrócić uwagę na liczne rzeźby, wśród których odnajdziemy dzielnych Wikingów ale również i postacie zwierzęce: lwa, węża i smoka.

Tutejsza legenda dotycząca Świątyni Wang w Karpaczu, mówi o tym, iż we wnętrzach świątyni znajdują się rozdrobnione fragmenty jednej z łodzi należącej do Wikingów, zaś zaślubiny podjęte pośród sosnowych elementów wnętrza kościoła mają być gwarancją szczęścia dla młodej pary. Nie bez znaczenia jest również opieka nad ceremoniałem pochodząca wprost od czuwającego ducha słynnej hrabiny von Reden. Dziś o jej zaangażowaniu i wkładzie w postanie świątyni w Karpaczu świadczy marmurowa tablica, która umiejscowiona została nieopodal bramy głównej, skąd możemy dostać się na przykościelny teren.

Odwiedź z nami Karpacz i poznaj jego walory. 

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Karpacza dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Karpacza

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl