Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Reichstag w Berlinie. 0
Reichstag w Berlinie.

Reichstag w Berlinie

Na północny zachód od Bramy Brandenburskiej uliczka Ebertstrasse prowadzi do ukrytego w parku budynku Reichstagu. Siedziba niemieckiego parlamentu (Bundestag) swoją popularność wśród turystów zawdzięcza przeszklonej kopule (niem. Kupel), atrakcyjnemu punktowi widokowemu.

Neoklasyczną budowlę wzniesiono w latach 1884 - 1894 dla parlamentu II Rzeszy Niemieckiej, czyli Cesarstwa Niemieckiego (Reichstag to stare określenie zgromadzenia przedstawicieli w Niemczech), według nowoczesnego wówczas projektu Paula Wallota. Na trójkątnym frontonie wyryto napis: Dem Deutschen Volke (Narodowi Niemieckiemu). 9 listopada 1918 r. socjaldemokrata Philip Scheidemann z okna Reichstagu proklamował Republikę Weimarską. 27 lutego 1933 r. w budynku Reichstagu wybuchł pożar, wywołany prawdopodobnie przez hitlerowców, którzy o podłożenie ognia oskarżali komunistów. Zdarzenie to, stało się dla Hitlera pretekstem do ogłoszenia nadzwyczajnych zarządzeń "o ochronie narodu i państwa", czyli wprowadzenie władzy dyktatorskiej. Po zakończeniu II wojny światowej zniszczony obiekt długo stał zapomniany. Odbudowano go dopiero w latach 1961 - 1971 z przeznaczeniem na centrum kongresowe, jednak bez kopuły, która w 1945 r. została wysadzona w powietrze. Po zjednoczeniu Niemiec Reichstag stał sie na powrót siedzibą Bundestagu, niemieckiego parlamentu.
W latach 1994 -1999 budynek gruntownie przebudowano. Projekt przygotował światowej sławy brytyjski architekt Norman Foster. W zmodernizowanym według jego koncepcji obiekcie neoklasycystyczne pozostały tylko elewacje.

Całe wnętrze jest nowoczesne, podobnie jak słynna przeszklona kopuła o średnicy 40 m. i wysokości 23 m.m nakrywająca salę obrad. Zapewnia ona dostęp naturalnego światła do sali parlamentu, a kolumna w jej środku mieści system wyciągowo-oddymiający budynku. W niej zamontowano 230-metrowy spiralny chodnik prowadzący na taras widokowy na szczycie kopuły. Wędrówkę po korytarzach kopuły uatrakcyjnia niezwykła panorama miasta, a także możliwość podejrzenia pracy parlamentarzystów na sali obrad.

Odwiedź z nami Berlin i poznaj jego współczesne oblicze.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje jednodniowe wycieczki do Berlina dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Berlina

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl