Produkt dnia
FESTIWAL ŚWIATEŁ BERLIN 14/10/2023
FESTIWAL ŚWIATEŁ BERLIN 14/10/2023

160,00 zł

szt.
Wycieczka BELLA ITALIA 27.04.-03.05.2024
Wycieczka BELLA ITALIA 27.04.-03.05.2024

2 770,00 zł

szt.
WENECJA - KARNAWAŁ 2024
WENECJA - KARNAWAŁ 2024

1 000,00 zł

szt.
Wycieczka do Paryża 09-12.11.2023 r.
Wycieczka do Paryża 09-12.11.2023 r.

1 300,00 zł

Cena regularna: 1 375,00 zł

Najniższa cena: 1 375,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Alexanderplatz w Berlinie 0
Alexanderplatz w Berlinie

Alexanderplatz w Berlinie


Olbrzymi plac rozdzielony estakadą kolejki miejskiej (S-BAHN) z górującą nad nim wieżą telewizyjną jest najbardziej charakterystycznym miejscem wschodniej części miasta. W czasach NRD plac, przez mieszkańców Berlina zwany Alex, był centralnym punktem stolicy.
W dniu 4 listopada 1989 r. zebrało się tu ponad 500 tys. niezadowolonych obywateli, żądających reform i wolności słowa. Było to jedno z wydarzeń zapowiadających rychły upadek NRD.


Na początku XVIII wieku plac był miejscem targów zwierząt stąd nazywano go Plac Wołów (niem. Ochsenplatz). Później handlowano tu wełną oraz organizowano musztry żołnierzy. Obecną nazwę otrzymał w 1805 r. na cześć cara Rosji Aleksandra I, który wizytował Berlin, odwiedzając cesarza Fryderyka Wilhelma III. Na przełomie XIX i XX w. Alexanderplatz powoli zaczął się przekształcać w gwarne centrum handlowe, otoczone sklepami i halami targowymi. W 1882 r. powstała tutejsza stacja kolejki miejskiej.

Wieża Telewizyjna.

Górująca nad placem wieża telewizyjna (niem. Fernsehturm), żartobliwie przez berlińczyków nazywana jest teleszparagiem (niem. Telespargel), ze srebrną kulą, stanowi najwyższą budowlę w Berlinie. Na jej całkowitą wysokość 368 m. składa się 250 metrowa betonowa kolumna, na szczycie, której znajduje się punkt widokowy z kawiarnią, posiadającą obrotowy parkiet oraz widoczny powyżej maszt telewizyjny. Wieżę wzniesiono w latach 1965-1969 wówczas była to druga pod względem wysokości budowla w Europie. Do dziś jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Winda ruszająca z betonowej podstawy dociera do podniebnej kawiarni (Telecafe - jeden obrót trwa ok. 30 min) lub na taras widokowy skąd przy dobrej pogodzie można się zachwycanie tylko panoramą stolicy, ale też miejsc oddalonych o 40 km.

Marienkirche

Przy biegnącej skrajem placu Karl-Liebknecht Strasse, uwagę zwraca gotycki kościół Najświętszej Marii Panny (niem. Marienkirche). XIII- wieczna świątynia z dodaną później wieżą to najcenniejsza z zachowanych średniowiecznych budowli Berlina. Perełką obiektu jest XV-wieczne malowidło w kruchcie - "Taniec śmierci", wykonane przez anonimowego artystę. We wnętrzu można zobaczyć także barokowy ołtarz główny z II połowy XVIII wieku oraz ozdobną ambonę z początku XVIII wieku. W kościele odbywają się koncerty, podczas których muzycy grają na cennych barokowych organach.

Berliner Rathaus

Po przeciwnej stronie Alexanderplatz, przy spokojnej Rathausstrasse wznosi się berliński ratusz, siedziba władz miejskich, gdzie od 1991 roku urzęduje burmistrz i rajcowie stolicy zjednoczonych Niemiec. Ze względu na elewacje wykonaną z czerwonej cegły nazywany jest Czerwonym Ratuszem. Obiekt zbudowano w latach 1861-1869 w stylu włoskiego renesansu na miejscu, gdzie poprzednio stała gotycka siedziba władz miejskich Gerichtslaube - obecnie w parku Babelsberg w Poczdamie. Najciekawszym elementem Czerwonego Ratusza jest Kamienna Kronika (niem. Steinerne Chronik), terakotowy fryz na wysokości pierwszego piętra. Na 36 tablicach przestawiono sceny z historii miasta: od jego założenia do połowy XVIII w.
Skwer przed ratuszem zdobi ładna fontanna Neptuna (niem. Neptunbrunnen). Wśród postaci towarzyszących bogowi mórz są cztery pełne uroku kobiety symbolizujące rzeki przepływające przez Berlin i okolice.

 

Odwiedź z nami Berlin i poznaj jego współczesne oblicze.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje jednodniowe wycieczki do Berlina dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Berlina

Skontaktuj się z nami już dziś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl