Produkt dnia
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024
Wycieczka BELLA ITALIA 29.06-05.07.2024

2 770,00 zł

szt.
WENECJA 14-17.03.2024 r.
WENECJA 14-17.03.2024 r.

1 000,00 zł

Disneyland i Paryż 22-25/08/2024
Disneyland i Paryż 22-25/08/2024

1 500,00 zł

Cena regularna: 1 650,00 zł

Najniższa cena: 1 650,00 zł
szt.
Wakacje Rimini
Wakacje Rimini

3 300,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
CZARNOGÓRSKIE LETNISKA 0
CZARNOGÓRSKIE LETNISKA

Czarnogórskie letniska

Między dwoma dużymi miastami Czarnogóry: Budvą a Barem rozciąga się obszar, gdzie można znaleźć interesujące miejscowości. Turystów przyciągają historyczne twierdze, piaszczyste plaże i zabytkowe kościoły.

Petrovac

Najstarsze wzmianki o położonym 20 km na południowy wschód od Budvy Patrovacu (Petrovac na moru) pochodzą z XII stulecia, choć wiadomo, że istniał już w czasach rzymskich. W XIV i XV wieku zbudowano tu cerkwie św. Illie i św. Tomasza, stojące w zachodniej części miasta. Osadnictwo nad morzem zaczęło się rozwijać pod koniec XVIII w. Mniej więcej 200 lat wcześniej Wenecjanie wznieśli nad zatoką twierdzę Castel Lastua. Jej nazwa przeniosła się później na całe miasto, które było tak nazywane aż do 1919 r. Petrovac oferuje piaszczystą plażę, dużo zieleni (m.in. gaje oliwne) i liczne udogodnienia dla turystów. Wenecka twierdza, w której dziś urządzono luksusowy bar na skałach zatoki w ogóle może nie przypominać już dawnej fortecy.

Warto podejść asfaltową ścieżką na tyłach okolicznych zabudowań, żeby zobaczyć imponujący klif, o który rozbijają się fale, co stanowi bardzo dobre miejsce do zrobienia atrakcyjnego zdjęcia. Dalej idąc ponad klifami i przez tunele dotrzemy do klasztoru Rezevici. 

Sutomore

 

Nowoczesna miejscowość Sutomore, położona nad zatoką Sutomorski zaliv, dysponuje dużą plażą (ok. 1,3 km długości). W okolicy warto obejrzeć kilka ciekawych zabytków, z pięknie położonymi ruinami twierdzy Hej-Nehaj na czele. Ciekawy jest kościół-cerkiew św. Tekli. W światyni odprawia się nabożeństwa zarówno prawosławne jak i katolickie. Na cyplu Crni rt,znajduje się baszta Boskovica.

 

Twierdza Haj-Nehaj

 

Dobrze zachowane ruiny weneckiej twierdzy zajmują szczyt góry o wysokości 225 m. n.p.m. Najstarsze dokumenty opisują budowlę w 1542 r. ale wiadomo, że wenecjanie zbudowali ją w XV w. Później powiększyli ją Turcy. Twierdza jest sporym kompleksem ruin z pięknymi widokami na góry i morze. Na szczycie stoją ruiny XIII wiecznego kościoła św. Dymitra, które są starsze niż sama forteca. Co jest rzeczą charakterystyczną dla tutejszej okolicy, dawniej w środku świątyni znajdowały się dwa ołtarze. Można było znaleźć zarówno ołtarz - prawosławny jak i katolicki. Na jednej ze ścian zachowały się nawet resztki fresków. Wokół całego wzgórza znajdują się pozostałości dawnych murów obronnych, które czasami trudno odróżnić od znajdujących się w pobliżu form skalnych.

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Czarnogóry dla grup turystycznych.

 

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Czarnogóry.

 

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl