Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
JARMARK W BERLINIE 27.11.2021 r.
JARMARK W BERLINIE 27.11.2021 r.
150,00 zł 130,00 zł
szt.
ANDRZEJKI W KARPACZU
ANDRZEJKI W KARPACZU
550,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
WAŁY CHROBREGO W SZCZECINIE 0
WAŁY CHROBREGO W SZCZECINIE

Wały Chrobrego w Szczecinie


Szczecińskie Wały Chrobrego stanowią taras o długości 500 m. ciągnący się wzdłuż Odry. Zbudowane zostały w latach 1902 - 1921 według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau i otrzymały nazwę Tarasy Hakena, od nazwiska pomysłodawcy: Hermana Hakena, ówczesnego nadburmistrza Szczecina. Znajdują się one w miejscu dawnego Fortu Leopolda, jednego z trzech bastionów Twierdzy Szczecin, wzniesionego w latach 1735-1738. Podobnie jak reszta nowożytnych fortyfikacji otaczających stolicę Pomorza, powstał on po zajęciu Szczecina przez Prusy i pełnił swą funkcję, aż do utraty przez miasto statusu twierdzy w 1873 roku. Wały Chrobrego wraz ze zdobiącymi je budynkami stanowią jedną z wizytówek Szczecina. Przed II wojną światową znajdowało się tu ruchliwe i gwarne nabrzeże pasażerskie. Dziś właśnie stąd można wybrać się na wycieczkę statkiem po porcie. Wały Chrobrego są również areną licznych imprez i festynów, m.in. Dni Morza, festiwalu ogni sztucznych Pyromagic czy kiermaszów kwiatowych. Dwukrotnie tworzyły też tło dla wielkich żaglowców odwiedzających Szczecin w ramach finału regat The Tall Ship's Races. Najokazaliszy w tym miejscu jest pięcioskrzydłowy neorenesansowy gmach mieszczący się w północnej części tarasu, który dziś jest siedzibą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Został on wzniesiony w latach 1906-1911 według projektu Paula Kieschkego z przeznaczeniem na siedzibę władz Rejencji Szczecińskiej - jednej z jednostek podziału administracyjnego Prowincji Pomorze. W niższym, południowym skrzydle budowli mieściły się ponadto biura urzędów i instytucji morskich - obecnie znajduje się tam Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego był pierwszym budynkiem w Szczecinie, w którym w 1945 r. wywieszono
polską flagę - doszło do tego 30 kwietnia o godzinie 8:15 - 4 dni po zajęciu miasta przez wojska Armii Czerwonej.
Na południe od gmachu Urzędu Wojewódzkiego znajduje się okazały budynek o elewacji obłożonej żółtym piaskowcem. Jego symetryczna bryła zwieńczona jest wieżą o wysokości 54 m. Znajduje się tu siedziba Muzeum Narodowego w Szczecinie i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Pierwsze plany dotyczące powołania w Szczecinie muzeum w Szczecinie datuje się na rok 1863, kiedy to dwa Towarzystwa Naukowe, Towarzystwo Entomologiczne oraz Towarzystwo Muzeum Pomorskiego podjęły starania o utworzenie takiego budynku. Ostatecznie w 1901 r. postanowiono ulokować Muzeum Miejskie w centrum Tarasu Hakena.  Zaprojektowany przez Wilhelma Meyera-Schwartau monumentalny budynek wzniesiono w latach 1908-1913. W czasie II wojny światowej budynek został uszkodzony, zniszczeniu uległo zwieńczenie wieży w kształcie kopuły. Nie odbudowano go w pierwotnej formie, a w zamian stworzono namiotowy dach stanowiący miniaturę pokrycia niższych partii wieży. Obecnie w miejscu tym, na wysokości 43 m. znajduje się taras widokowy, udostępniony turystom w 2007 r.
Południową część Wałów Chrobrego zajmują dwa gmachy mieszczące Akademię Morską w Szczecinie. Powołaną ją w 1967 r. jako Wyższą Szkołę Morską na bazie Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego i Państwowej Szkoły Morskiej.

Zwiedzanie Szczecina wraz z wycieczką do Berlina.

Przebywając w Szczecinie warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do BerlinaPoczdamu lub Stralsundu. Biuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do Berlina, Poczdamu lub Stralsundu w super atrakcyjnych cenach. Istniej możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po Berlinie, Poczdamie lub Stralsundzie, gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i intersujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny!

 

Odwiedź z nami Szczecin i poznaj jego współczesne oblicze. 

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Szczecina dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Szczecina

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl