
Latarnia morska w Świnoujściu.
Początki latarni morskiej w Świnoujściu sięgają roku 1805. Wówczas to zainstalowano pierwszą prowizoryczną konstrukcję składającą się z desek, którą zamontowano u szczytu falochronu. Trzynaście lat później prowizoryczną konstrukcję rozebrano, zaś w jej miejsce powstała bardziej stabilna stalowa konstrukcja.
W roku 1854 rozpoczęto prace nad budową ceglanej latarni. Prace zostały ukończone w przeciągu kolejnych trzech lat. Inauguracyjny strumień świetlny zabłysnął na świnoujskiej latarni w dniu 1 grudnia 1857 roku. Trzeba jednoznacznie przyznać, iż trzecia z kolei konstrukcja latarni w Świnoujściu była dowodem kunsztu myśli technicznej jak na owe czasy, powstała w całości z licowanej cegły. Mało tego, do roku 1945 latarnia w Świnoujściu była najwyższą tego rodzaju budowlą na terenie ówczesnych Niemiec.
W międzyczasie z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne, jakie występowały w Świnoujściu, koniecznym było przeprowadzenie remontu generalnego. Prace rozpoczęto w roku 1902 a już w kolejnym roku, światło latarni było ponownie dostępne dla marynarzy i żeglarzy. W wyniku przeprowadzonego remontu odnowiona została konstrukcja wieży, ale również wprowadzone zostały pewne modyfikacje, które polegały na zmianie kształtu latarni z konstrukcji ośmiobocznej na owalną.
W wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej oraz późniejszej eksploatacji portu w Świnoujściu, elementy wieży znów doznały uszczerbku. Były to głównie pęknięcia ale również kolumna wieży doznała zjawiska erozji. Mając na celu odrestaurowanie zabytku jakim po dzień dzisiejszy jest Latarnia Morska w Świnoujściu, władze miasta postanowiły przeprowadzić kolejny remont budowli, który zakończył się w roku 2000, kiedy to Latarnia ponownie została oddana do użytku i ponownie służy turystom przebywającym w Świnoujściu.
Dziś Latarnia Morska w Świnoujściu jest najwyższą latarnią morską na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego i mierzy łącznie niemal 68 metrów wysokości, co sprawia, że jest również jedną z najwyższych latarnia na całym świecie. Na latarni w Świnoujściu znajduje się taras widokowy, z którego przepięknie widać miasto Świnoujście, Woliński Park Narodowy oraz Zatokę Pomorską. Aby dostać się na taras należy pokonać 308 schodów.
Zwiedzanie Świnoujścia wraz z wycieczką do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina.
Przebywając w Świnoujściu warto uwzględnić możliwość realizacji wycieczki do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina. Biuro Podróży Event-tours oferuje jednodniowe wycieczki do Berlina, Kołobrzegu lub Szczecina w super atrakcyjnych cenach.
Istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z usługi przewodnika po Berlinie, Kołobrzegu lub Szczecinie, gwarantującego zwiedzanie miast z przekazem ciekawych i intersujących informacji w przystępny dla każdego sposób. Zapewniamy doskonały standard usług z wykorzystaniem nowoczesnych systemów słuchawkowych typu tour-guide oraz niskie ceny!
Odwiedź z nami Świnoujście i poznaj jego współczesne oblicze.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Świnoujścia dla grup turystycznych i osób indywidualnych.
Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Świnoujścia
Skontaktuj się z nami już dziś.