SVETI STEFAN, CZARNOGÓRA 0
SVETI STEFAN, CZARNOGÓRA

Sveti Stefan

Symbolem riwiery budvańskiej jest Sveti Stefan, najbardziej fotogeniczne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu. Granatowe morze opływa skalistą wysepkę, a dokładniej półwysep połączony z lądem za sprawą piaszczystej mierzei wypełnionej kamienną podmurówką, na której wybudowane zostały kamienne domki z czerwonymi dachami. Tak pocztówkową lokalizację wybrał dla siebie na początku XV w. ród Pastrovic, którego członkowie wzbogacili się po zwycięskiej bitwie z Turkami w Boce Kotorskiej.

Pierwsze dokumenty wymieniające osadę pochodzą z 1442 r. Początkowo powstało tutaj 12 domków, po jednym dla każdej rodziny rodu Pastrovic - otoczono je więc murami obronnymi. Stopniowo domostw przybywało, aż miasteczko zajęło całą wysepkę. Pastroviciovie zamieszkiwali ją do lat 50 XX w. W 1960 r. urządzono w tym miejscu ekskluzywny hotel, a domki Pastroviciow przerobiono na apartamenty, w których wypoczywali m.in. członkowie europejskich rodów królewskich czy gwiazdy takie jak: Sophia Loren, Kirk Douglas czy Sylwester Stallone.
Oglądanie z bliska półwyspu jest niemożliwe, gdyż ponownie działa tu luksusowy hotel - po latach poszukiwań zagranicznego inwestora, który podjąłby się trudów renowacji i utrzymania ogromnego kompleksu, jaki tworzą wysepka i hotele rozmieszczone przy kilku sąsiednich zatoczkach. Tymczasem spacer po labiryncie wąskich chodników między małymi domkami mógłby być przyjemny i ciekawy. Stoją tu m.in. trzy cerkiewki - najstarsza z nich św. Stefana wzniesiona na najwyższej skale wysepki, druga pod tym samym wezwaniem pochodzi z 1894 r. oraz kościołek Przeobrażenia z 1693 r. niedaleko wejścia do miasteczka.

Monastyr Praskvica.

Klasztor kryje się na wzgórzu ponad osadą Sveti Stefan. Jego nazwa pochodzi od brzoskwini. Ciekawy widok na wodę przesłaniają drzewa. W skład kompleksu wchodzą dwie cerkwie. Przy wejściu stoi cerkiew św. Mikołaja z mozaiką z wizerunkiem świętego nad wejściem. Olbrzymi ikonostas wypełniają obrazy Nikolasa Aspijotisa. Na lewo od ikonostasu zachowały się pozostałości starych fresków. Powyżej, podobno już w XI stuleciu wzniesiono cerkiew Trójcy Świętej, która została przebudowana w 1881 r.

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Czarnogóry dla grup turystycznych.

 

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Czarnogóry.

 

Skontaktuj się z nami już dziś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl