Kotor
Malownicza Starówka, która znajduje się w miejscowości Kotor, zdaniem wielu ustępuje urokiem jedynie chorwackiemu Dubrownikowi. Zabytkowa część miasta z charakterystyczną plątaniną uliczek z wyślizganego kamienia, placami i licznymi świątyniami została wpisana w roku 1979 na słynną Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Sporą część architektury odtworzono po trzęsieniu ziemi w 1979 r. Ponad tym wszystkim wznoszą się mury obronne wiodące do ulokowanej na wzgórzu twierdzy Św. Jana.
Mury obronne.
Pierwsze fortyfikacje powstały w czasach Bizancjum, późnej rozbudowywali je Wenecjanie i Austriacy. Prace zostały zakończone w XX w. Mury, które nocą są podświetlone, otaczają starówkę od zatoki i rzeki Skurda. Wspinając się na wzgórze zamykają zabudowę z trzeciej strony. Ich łączna długość wynosi 4,5 km. Do miasta można wejść przez trzy renesansowe bramy: Bramę Główną (Glavna gradska vrata) - od strony portu, Bramę Północną (Sjeverna gradska vrata) - od strony rzeki i Bramę Południową (Juzna gradska vrata). Ta ostatnia powstała w X w. a przebudowano ją w 1550 r. Na Bramie Północnej umieszczono napis upamiętniający oblężenie Turków z 1539 r., którzy pod wodzą Hajredina Barbarossy natarli z siłą 30 tys. żołnierzy i 200 okrętów, ale kotorskie fortyfikacje połączone z determinacją obrońców okazały się silniejsze.
Katedra św. Trifuna
To jeden z najstarszych romańskich kościołów nad Adriatykiem. Zaczęto go wznosić w 1116 r. bazując na fundamentach starszej świątyni z IX w. Po licznych trzęsieniach ziemi wielokrotnie ją odbudowywano, ale nadal dominuje w niej styl romański. Fasadę od strony placu Trg Ustanka obejmują dwie czteroboczne wieże stanowiące dzieło mistrzów z Korculi. Nad znajdującym się między nimi obszernym łukowym przejściem, w którym często można nabyć pamiątki oraz przewodniki turystyczne widnieje galeria z 1674 r. autorstwa Pavla Pavlovica z Korculi.
Cerkiew św. Mikołaja.
Równie interesującym obiektem w Kotorze jest także Cerkiew św. Mikołaja. To obiekt sakralny wzniesiony w latach 1902-1909 w stylu serbsko-bizantyjskim, poprzednia budowla została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1896 roku. Nawa główna została zakryta poprzez ogromną kopułę, której motyw został powtórzony na obu szczytach sąsiednich dwóch wież. Nad wejściem zaś zobaczyć można mozaikę wraz z postacią patrona świątyni. Warto również odwiedzić cerkiew by móc podziwiać bogatą kolekcję ikon.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Czarnogóry dla grup turystycznych.
Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Czarnogóry.
Skontaktuj się z nami już dziś.