HERCEG NOVI, CZARNOGÓRA 0
HERCEG NOVI, CZARNOGÓRA

Herceg Novi


Nieduże miasto położone przy zewnętrznej części Boki Kotorskiej czyli Topalijskim zalivie, słynne z malowniczej, założonej na stromym zboczu gór Orlej starówki. Fortyfikacje przetrwały wiele tureckich ataków, część jednak nie oparła się zniszczeniom w czasie trzęsienia ziemi w 1979 r. Zaułki starego miasta ze świątyniami dwóch wyznań i urokliwymi placykami, a także nadmorski deptak to doskonałe miejsca na nieśpieszne spacery podczas których podziwiać można widoki na zatokę z różnych perspektyw, przerywane wizytami w różnych kawiarniach lub restauracjach. Zaraz obok miasta rozciąga się rozbudowany w czasach jugosławiańskich kurort Igalo.

Trg Herceg Stefana.

 


Na środku Trgu Herceg Stefana, głównego placu starego miasta, stoi otoczona czterema palmami Cerkiew św. Michała Archanioła, wzniesiona w latach 1900-1910 w stylu serbsko-bizantyjskim. Wyróżnia się wysoką zwartą bryłą zwieńczoną kopułą. Front ozdabia mozaika przedstawiająca patrona. Na uwagę zwraca również misternie wykonana dzwonnica. Wizytówką miasta jest wieża zegarowa z 1667 r. do której prowadzi uliczka z narożniku rynku. Jej główna ośmiokątna część przypomina figurę szachową. Na dole schodami króla Tvrtko przechodzi się na najbardziej popularny plac - Trg Nikole Durkovica. Ponad nim wznosi się część dawnych fortyfikacji, tzw. Zapadna odbrambena kula.

 

Dolna część starówki.

Z Trgu Herceg Stefana ul. Marka Cara prowadzi na Trg Mico Pavlovica. Stoi na nim kamienny kościół św. Heronima. Powstał w 1856 r. na miejscu zniszczonego wcześniej meczetu. Wewnątrz w jasnym ołtarzu wisi malowidło weneckiego malarza z 1687 r. pod nazwą Madonna ze świętymi. Kierując się dalej uliczką Marka Cara w kierunku wybrzeża schodzi się do niewielkiego kościoła św. Leopolda Mandicia, osoby urodzonej w Herceg Novi w 1866 r. zaś kanonizowanej przez Papieża Jana Pawła II w 1983 r.

 

Twierdza Spanjola.

 

Nieco większego wysiłku wymaga dotarcie do twierdzy Spanjola, która znajduje się na wzgórzu ponad miastem. Twierdzę stanowi kwadratowa konstrukcja z czterema narożnymi bastionami, postawiona przez Hiszpanów w 1538 r. Od Magistrali Adriatyckiej prowadzi do niej wąska i kręta ul. Srbina. Wnętrze twierdzy kryje kilka zruinowanych budynków, które w dużej mierze przez trzęsienie ziemi w 1979 r. dziś jest szczelnie porośnięte bluszczem. Warto wejść na mury, skąd roztaczają się rozlełe widoki na miasto i zatokę.

 

Monastyr Savina.

 

Jeden z najcenniejszych prawosławnych klasztorów na czarnogórskim wybrzeżu, stoi we wschodniej części Herceg Novi przy cmentarzu. Składają się na niego dwie cerkwie. Nazwa wywodzi się od XIII wiecznej świątyni św. Sawy, wzniesionej na wzgórzu ponad kompleksem. Początki monastyru sięgają prawdopodobnie 1030 r. choć najstarsze pisemne wzmianki pochodzą z 1648 r. Nova crkva - większa ze świątyń, jest barokowo-biznatyjskim arcydziełem mistrza z Korculi Nikoli Foretica. Powstała w latach 1777-1799. Od zewnątrz zdobi ją wieża z półokrągłym zwieńczeniem w kształcie królewskiego berła oraz ośmioboczna kopuła. Wnętrze mieści piękny pozłacany ikonostas. Do ciekawych kolekcji dotzremy zwiedzając skarbiec świątyni, w nim bowiem zachowały się: kryształowy krzyż z 1219 r., wyszywany złotem i srebrem brokatowy całun z 1675 r. z monastyru Tvrdos w Hercegowinie oraz porterty carów Katarzyny II i Piotra Wielkiego.

 

Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Czarnogóry dla grup turystycznych.

 

Możesz także zamówić przewodnika na zwiedzanie Czarnogóry.

 

Skontaktuj się z nami już dziś.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl