GREIFSWALD 0
GREIFSWALD

Greifswald

Leżący między wyspą Rugia a wyspą Uznam, hanzeatycki Greifswald został założony w XIII wieku przez Cystersów. W połowie XV w. powstał tu Uniwersytet, który działa po dzień dzisiejszy. Do dziś studenci Uniwersytetu stanowią 20% mieszkańców Greifswaldu. Najbardziej znaną osobą urodzoną w Greifswaldzie jest Caspar David Friedrich, znany z prac przedstawiających panoramę Rugii.

Katedra św. Mikołaja

Najwyższą budowlą greifswaldziej starówki jest Katedra św. Mikołaja (niem. Dom St. Nikolai) z wysoką na 100 m. wieżą przykrytą blaszanym barokowym hełmem. Pobielone wnętrze wypełnia głównie neogotyckie wyposażenie, choć w niektórych z 21 kaplic zachowały się freski z ok. 1400 r. Dużą atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę. Aby dotrzeć do tarasu widokowego na wysokości 60 m., należy pokonać 264 stopnie. Kawałek na wschód, patrząc od Katedry rozciągają się dwa place: Fischmarkt i Markt. Otaczają je zadbane kamienice, zaś między nimi stoi zadbany czerwony budynek Ratusza (niem. Rathaus) z arkadowym podejściem poniżej schodowego szczytu. Jest to pozostałość po pierwotnym przeznaczeniu budynku. Niedaleko, na północny wschód od Rynku (niem. Markt) wyrasta jeszcze jedna świątynia: Kościół Mariacki (niem. Marienkirche). To ceglana gotycka konstrukcja, po raz pierwszy wzmiankowana w 1280 r. co czyni ją najstarszym kościołem w Greifswaldzie. Ze względu na dość toporny wygląd, z bardzo masywaną wieżą, miejscowi mówią o niej "Gruba Maria". W środku zachowała się renesansowa ambona z figurami reformatorów kościoła m.in. Martina Lutra. Patrząc na południe można dotrzeć do dawnego klasztoru Franciszkanów, który został przekształcony w Pomorskie Muzeum Regionalne (niem. Pommersches Landesmuseum). Można tu zobaczyć wystawy: archeologiczną, historyczną i etnograficzną poświęcone regionowi oraz galerię obrazów m.in. Caspara Davida Friedricha.

Wieck

Przysiółek Wieck leży poza centrum miasta Greifswald, przy ujściu rzeki Ryck do Morza Bałtyckiego. Ciekawostką jest tu drewniany most zwany Wiecker Zugbrucke. Jest to most zwodzony wzniesiony w 1887 r. w stylu niderlandzkim. Nieopodal na południe od rzeki, pośród zieleni odnajdziemy ruiny klasztoru Cystersów z XII wieku (niem. Klosterruine Eldena), którzy byli założycielami Greifswaldu.

 

Odwiedź z nami Greifswald i poznaj jego walory.  

Biuro Podróży Event-Tours organizuje jednodniowe wycieczki do Greifswaldu dla grup turystycznych i osób indywidualnych.

Skontaktuj się z nami już dziś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl