
ANTALYA
Antalya, otoczona z trzech stron górami to największa metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego i jednocześnie centrum okolicznych ośrodków wypoczynkowych oraz ogromne lotnisko. Dzieje tego miasta sięgają 2000 lat wstecz. Nazwa dzisiejszego miasta wywodzi się od starożytnej Attalei, ośrodka założonego w tym miejscu w I w. p.n.e. przez króla Pergamonu Attalosa II. Władca pragnął, aby nowie miasto stało się głównym pergamońskim portem na wybrzeżu Morza Śródziemnego i otoczył je ciągiem murów z wieżami, które zostały wzmocnione i rozbudowane przez Rzymian. Attaleja była główną bazą podczas walk Rzymu z piratami i stała się najważniejszym portem Pamfili, a w czasach Bizancjum była siedzibą biskupstwa. W 1207 r. miasto padło łupem Seldżuków, którzy dzięki temu mogli się tytułować "panami obu mórz"- wcześniej bowiem opanowali anatolijskie wybrzeże Morza Czarnego.
Patrząc od strony miasta zarówno w kierunkach wschodnim oraz zachodnim zobaczymy długie plaże, nieopodal których powstają co rusz nowe obiekty hotelarskie. Stara część Antalyi z niewielkim portem pozostaje przyjemnym zakątkiem z krętymi zaułkami, pomiędzy którymi uchowało się kilka zabytków i mnóstwo starych osmańskich domów, które mimo, iż nie zawsze są odnowione to nadają temu miejscu niesamowity klimat.
Kaleci - starówka.
Podobnie jak w czasach antycznych, życie miasta skupia się w okolicach portu. Na wschód i południe od niego leży stara dzielnica Kaleci. Najbardziej charakterystyczna jest wieża zegarowa zwana Saat Kulesi.
Brama Hadriana
Jak sama nazwa wskazuje, brama powstała w czasach panowania cesarza Hadriana, była swoistym łukiem triumfalnym wzniesionym na pamiątkę pobytu władcy w Attalei w 130 r. Obiekt składa się z trzech łuków o tej samej wysokości oraz czterech jońskich kolumn. Dzięki pracom archeologicznym można sobie uświadomić, jak grubą warstwą ziemi antyczna Antalya została przykryta podczas stuleci. We fragmencie starożytnej ulicy widać wyżłobione kołami głębokie ślady wozów kupców i handlarzy.
Muzeum Antalyi
Antalya Muzesi - jest położone w zachodniej części miasta, należy do najważaniejszych tego typu placówek w niemal całej Turcji. Ciekawe eksponaty obejmują kolekcje pochodzące z obszarów południowej Anatolii od czasów prehistorycznych do XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje cenna kolekcja monet. W muzeum przechowywany jest fragment szczątków św. Mikołaja - jednak warto również zaznaczyć, iż ich autentyczność nie została jeszcze potwierdzona.
Wodospady Duden
Dwa wodospady utworzone przez rzekę Duden Cayi. Przy górnym znajdziemy liczne herbaciarnie w przyjemnym parku. Wprawdzie Kaskada nie jest szczególnie wysoka, ale za to spływająca szerokim strumieniem woda robi duże wrażenie.
Dolny wodospad Duden widoczny jest tylko od strony morza, ponieważ rzeka wpada do niego z niedostępnego od strony lądu klifu.Wysoki na 60 m. wodospad znajduje się pomiędzy miastem a plażą Lara.
Wodospad Kursunlu.
Wodospad Kursunlu znajduje się poza Antalyią. Rozdziela się na kilkanaście większych i mniejszych strumieni, dzieki czemu woda spływa dwoma stopniami po porośniętych dziką roślinnością skałkach, co cieszy oko i zachęca do robienia zdjęć w tym miejscu.
Perge.
Antyczne miasto Perge znajduje się o odległości około 17 km od Antalyi. W odległej przeszłości było to jedno z ważniejszych miast antycznej Pamfilli, a rozrzucone po sporym obszarze pozostałości dają wyobrażenie o jego wielkości. Perge zostało założone przez Greków bardzo wcześnie bo ok. 1000 r. p.n.e. W 48 r. przebywał w nim św. Paweł, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. W czasach bizantyjskich powstały tu aż trzy bazyliki. Najciekawszymi pozostałościami są m.in. dobrze zachowany teatr oraz stadion z połowy II w. p.n.e. - który zresztą jest jednym z lepiej zachowanych stadionów w całej Azji Mniejszej. Budowla ma 234 r. długości i 34 m. szerokości, mogła pomieścić aż 12 tysięcy widzów.
Do jednej z bardziej charakterystycznych bram w antycznym mieście Perge należy zaliczyć bramę hellenistyczną, która powstała w III w. p.n.e. Poprzez bramę wiodła główna ulica w Perge. Nieopodal bramy znajdują się również pozostałości po biznatyjskim kościele.
Termessos.
Ruiny starożytnego miasta Termessos są nieco dalej położone niż Perge, bowiem odległość od Antalyi wynosi około 35 km. Są za to bardzo efektownie położone pośród niedostępnych niegdyś gór, tzn. na wysokości 1050 m. n.p.m.w obrębie Parku Narodowego Gulluk Dagi. Termessos słynie nie tylko z wyjątkowo malowniczych okolic, ale również jako jedno z lepiej zachowanych antycznych miast w Turcji, mimo, że wiele zarasta już bujna roślinność. Większość ruin pochodzi z okresu rzymskiego. Termessos znane jest z tego, że z każdej niemal strony otaczają je nekropolie. Największe skupisko grobowców i sarkofagów znajduje się na najwyższym wzniesieniu, które znajdziemy kierując się na południe od ruin.
Odwiedź z nami Antalyę i poznaj jej walory.
Biuro Podróży Event-Tours organizuje wycieczki do Antalyi dla grup turystycznych.
Skontaktuj się z nami już dziś.