Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Oferta specjalna
Wycieczka na Mazury 20-23.07.2021 r.
Wycieczka na Mazury 20-23.07.2021 r.
1 215,00 zł 999,00 zł
szt.
Wycieczka Karkonosze w wersji aktywnej 16-18.07.2021
Wycieczka Karkonosze w wersji aktywnej 16-18.07.2021
900,00 zł 550,00 zł
szt.
Wycieczka do Wrocławia 3.07.2021 r.
Wycieczka do Wrocławia 3.07.2021 r.
180,00 zł 160,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Odkryj Budapeszt. 0
Odkryj Budapeszt.

Odkryj Budapeszt.

Budapeszt - odkryj i poznaj nieznane informacje o stolicy Węgier. Dowiedz się jak rzeka przepływa przez Budapeszt, co się stanie po dotknięciu pióra Galla Anonima, a także dlaczego w tym mieście nie ma wieżowców.

Rzeka w Budapeszcie

Rzeką przepływająca przez Budapeszt jest Dunaj. Przepływa on przez 10 państw (2888 km długości) i jest drugą najdłuższą rzeką w Europie. Dunaj naturalnie podzielił stolicę Węgier na dwie części - Buda i Peszt. W Budzie ulokowane są główne zabytki i atrakcje turystyczne kraju - między innymi Wzgórze Gellerta, czy Zamek Królewski. Druga z nich jest bardziej przystosowana do życia.

Wieżowce? Nie w Budapeszcie

W Budapeszcie nie ma ani jednego wieżowca. Maksymalną wysokość budynków w stolicy Węgier określa prawo i nie mogą one przekraczać 96 metrów. Taką właśnie wysokość ma Węgierski Parlament oraz Bazylika św. Szczepana. Dlaczego właśnie 96 metrów? W 896 roku wybrany został pierwszy król Madziarów Arpad. Najwyższym budynkiem tego kraju jest Bazylika w Ostrzyhomiu, której najwyższy punkt znajduje się na wysokości 100 metrów.

Pomnik Galla Anonima

Jeśli poszukujesz literackiego natchnienia musisz udać się do parku miejskiego Városliget. To właśnie tam znajduje się pomnik Galla Anonima. Wystarczy dotknąć długopisu anonimowego pisarza i oczekiwać na pojawienie się weny.

Metro w Budapeszcie

System kolei podziemnej w stolicy Węgier jest bardzo dobrze rozwinięty. Pierwszą linię metra oznaczoną kolorem żółtym otwarto na obchody pierwszego tysiąclecia historii kraju. Miało to miejsce w 1896 roku. Budowa trwała dwa lata. Obecnie pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale także stanowi atrakcję dla turystów.

Populacja Budapesztu

Budapeszt jest największym węgierskim miastem. Mieszka w nim ponad 1,7 miliona osó

Ciekawostki o Budapeszcie

  1. W niedalekiej odległości od Mostu Łańcuchowego z znajduje się pomnik Holokaustu "Buty na brzegu Dunaju". Pomysłodawcą instalacji był reżyser filmowy Can Togay. Pomnik zaprojektował artysta-rzeźbiarz Gyul Pauer. Buty upamiętniają mord na Żydach dokonany przez strzałokrzyżowców. Żydom nakazano ściągnąć buty i stanąć na brzegu rzeki. Po rozstrzelaniu ich ciała spadały do Dunaju. Oficjalnie odsłonięcie pomnika odbyło się 16 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:30
  2. Miasto podzielono na 23 dzielnice.
  3. Średnia szerokość rzeki przepływającej przez Budapeszt wynosi 400 metrów.
  4. Miasto powstało z połączenia trzech miast - Budy, Obudy i Pesztu.
  5. Pierwszą konstrukcją, która połączyła dwie części miasta - Bude i Peszt - był wybudowany w 1849 roku Most Łańcuchowy.
  6. Do 1941 roku w Budapeszcie obowiązywał ruch lewostronny.
  7. Budapeszt był drugim miastem na świecie, które uruchomiło kolej podziemną.
  8. Na Węgrzech znajduje się ponad 1500 uzdrowisk, a stolica Węgier zdobywa nagrodę, jeśli chodzi o liczbę źródeł termalnych.
  9. Legenda głosi, że kiedy w 1848 r. pokonana została rewolucja węgierska przeciwko Habsburgom, rozstrzelano 13 węgierskich generałów, a Austriacy po każdej egzekucji przybijali kufle do piwa. Następnie Węgrzy obiecali, że przez 150 lat nie będą przybijać kufli od piwa. Czas ten minął, ale jest nadal jest to uważane za niegrzeczne.
  10. Budynek Węgierskiego Parlamentu w Budapeszcie został wybudowany w 1896 r., aby uczcić tysiąclecie narodzin Węgier.

 

Żródła:

https://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/675-budapeszt-ciekawostki

https://fajnepodroze.pl/ciekawostki-wegry-informacje/

 

Wycieczka do Budapesztu z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina, Poznania, Gorzowa, Zielonej Góry.  

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie użytkownika
 
Inni kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl